ZWROT VAT Z UNII EUROPEJSKIEJ

Firma transportowa, która świadczy usługi w Unii Europejskiej może starać się o zwrot podatku VAT. Zobacz jak to zrobić!

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, a świadczysz usługi transportowe na terenie innego Państwa w Unii Europejskiej to na mocy przepisów wspólnotowych masz prawo do zwrotu podatku VAT, który został w tym kraju zapłacony. 

Nie każda firma zdaje sobie sprawę, że ma prawo do zwrotu podatku. Każdy kraj w Unii Europejskiej ma swobodę prowadzenia działalności gospodarczej dlatego na tej podstawie możesz starać się o zwrot podatku za paliwo, usługi cateringowe, hotelarskie itp  Samo odzyskanie podatku jest dość żmudne i czasochłonne dlatego zdecydowanie polecałbym powierzyć to firmie specjalistycznej.

ZA JAKIE USŁUGI MOŻEMY ODZYSKAĆ VAT?

Właściciele firm transportowych odzyskują VAT za paliwo, części zamienne, usługi hotelarskie, opłaty drogowe, opłaty parkingowe, myjnie. Należy pamiętać, że w każdym kraju istnieje inna stawka Vat, a za błędne wypełnienie wniosku możemy otrzymać karę z Urzędu Skarbowego,Dlatego też kolejny raz polecałbym aby zlecić to firmie zewnętrznej. Z doświadczenia wiem, że nawet jeśli zapłacimy prowizję w dalszym ciągu będzie to dla nas opłacalne.

ZWROT PODATKU DZIĘKI KARCIE PALIWOWEJ

Prowadząc firmę transportową, która świadczy usługi na terenie Unii Europejskiej warto mieć kartę paliwową, która ułatwi nam odzyskanie podatku poprzez otrzymanie grupowych faktur za paliwo i dodatkowe usługi z tym związane. Faktury otrzymujemy co 2 tygodnie z wypisanym zestawieniem płatności i wyszczególnionym podatkiem VAT. Niektóre karty flotowe posiadają opcję rozliczania się netto za paliwo co pozwala na oszczędności i lepszą płynność finansową firmy. Korzystając z firmy, która pomoże nam odzyskać VAT możemy czekać nawet 16 miesięcy na jego zwrot, dlatego warto jest rozważyć opcję karty flotowej i zwrot podatku w 14 dni. Z autopsji wiem, że na zwrot podatku VAT z Francji czeka się około 30 dni, z Niemczech około 6 miesięcy, z innych krajów podobnie, a nawet dłużej.

KOMU PRZYSŁUGUJE ZWROT VAT Z UNII?

Zwrot VAT przysługuje wszystkim firmom pochodzącym z krajów Wspólnoty Europejskiej. Firma musi być zarejestrowana jako podatnik VAT i świadczyć usługi poza granicami własnego kraju. Wniosek o zwrot podatku należy składać najpóźniej do 30 września następnego roku. Wyjątkiem jest Holandia, z której możemy odzyskać VAT do 5 lat i Belgia do 3 lat wstecz.

 

 

Tagged , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *