ZDROWIE A PRACA KIEROWCY

Praca kierowcy to bezustanny stres i długotrwała praca w pozycji siedzącej. Jak to wpływa na zdrowie?

Praca kierowcy jest niestety jednym z tych zawodów w którym, ciężko zachować smukły wygląd, prowadzić zdrowy tryb życia, a do tego regularnie się odżywiać.

CO JEDZĄ KIEROWCY?

Zastanawiam się od czego zacząć bo nie spotkałem się jeszcze z kierowcą, który stosowałby jeżdżąc busami jakąś dietę? I jestem to w stanie w pełni zrozumieć, gdyż ciężko o regularne i zdrowe posiłki będąc cały czas w trasie jedząc to co zazwyczaj jest nam po drodze;-). A  jak to się ma w praktyce? U mnie zaczęło się od kanapek i od „PROWIANTU” w trasę tzn jakieś konserwy, spasteryzowane obiadki, zupki chińskie czyli generalnie jedzenie szybkie w przygotowaniu niezajmujące zbyt wiele miejsca. Miałeś podobnie? Sądzę, że większość z nas miało bądź ma to samo;-(. Do tego doszły nieregularne godziny jedzenia i przede wszystkim przejadanie się w momentach postoju, bo jak jest czas to trzeba coś zjeść, bo nie wiadomo kiedy znowu przyjdzie na to pora. U mnie największym problemem było jedzenie o późnych porach, jak wszystko było rozładowane to w końcu można zjeść coś na spokojnie. Przy takim trybie życia bardzo szybko podnosi się waga i pojawiają się pierwsze problemy zdrowotne. Teoretycznie wydawać  by się mogło, że jeżdżąc po Polsce jest łatwiej, bo u siebie i nie trzeba pakować jedzenie ale z doświadczenia wiem, że kończy się tak aby było szybko tanio i syto.

BRAK RUCHU ZMORĄ KIEROWCÓW

Największym według mnie problemem kierowców jest brak ruchu.Ciągła jazda w klimatyzowanych kabinach, brak dłuższych przerw no bo przecież busiarze nie mają tacho powoduje, iż większość czasu spędzamy w aucie. Niestety siedzący tryb pracy jest zmorą kierowców, a co wiąże się z dużymi konsekwencjami zdrowotnymi. Pominąwszy fakt, że większość kierowców ma problemy z nadwagą, z bólami kręgosłupa  to śmiem twierdzić, że ta sama ilość ma problemy gastryczne, a co najgorsze hemoroidalne. I nie będą  tu debatował, bo nie są to moje dane tylko naukowe, a ja ze swojej strony mogę to jedynie potwierdzić ;-). Wielokrotnie zastanawiałem się czy można coś z tym zrobić i odpowiedź przyszła sama. A jak?Już piszę;-). Siedzę sobie któregoś dnia na parkingu wcinam wieczorny obiadek i patrze jak z drugiego busa wyskakuje gościu w dresach i zaczyna biegać. Na początku pomyślałem to co pomyślałem;-), a później dotarło do mnie, że to w sumie świetny pomysł. No bo co innego można zrobić? Nie wyobrażam sobie szukania siłowni podczas postojów albo wożenia sprzętu ze sobą z resztą nawet pisząc to widzę jaki to absurd, a biegać można wszędzie. Poza tym nic nie kosztuje i jest jedną z niewielu moim zdaniem możliwości ruchu dla kierowcy. Oczywiście można iść również na spacer ale jednak bieganie spala więcej kalorii i szybciej dotlenia mózg.Tak własnie zaczęła się moja przygoda z bieganiem i trwa do dziś;-) Innym sposobem na pozbycie się nadwagi jest wprowadzenie diety, która pozwoli nam na pozbycie się dodatkowych kilogramów. Specjalnie dla was będzie udostępniony plan żywieniowy na kilkutygodniowy wyjazd zagraniczny dzięki, któremu uda ci się schudnąć. Będzie on dostępny na moim blogu.

JAK MOŻEMY OGRANICZYĆ NIEZDROWE NAWYKI?

Pierwszą podstawową rzeczą, którą powinno się zmienić to starać się nie przejadać na noc. Wiem, że jest to banalne i nie odkryłem w tym momencie AMERYKI ale można potraktować to jako pierwszy krok to zdrowszego trybu życia. Zdaję sobie sprawę, że kierowcy mają wiele czynników niesprzyjających zdrowemu jedzeniu i ciężko mi sobie nawet wyobrazić kierowcę z pudełkami sałaty na parkingu ale wydaje mi się, że zawsze warto od czegoś zacząć. Poza tym trzeba unikać fast foodów, które są tanie, szybkie, a co najgorsza są wszędzie. Jeśli jeździmy po Polsce to zawsze warto podpytać przez CB radio gdzie można dobrze zjeść i zatrzymać się na pare minut na posiłek. Poza tym ważne jest aby trochę się poruszać. Zamiast stać na parkingu można się przejść, przebiec albo pojeździć na rolkach. Teraz wiem, że takich biegających busiarzy jest coraz więcej i za każdym razem widząc kierowce wysiadającego z busa w dresikach patrze na to z wielkim sentymentem;-). Uważam, że to świetna sprawa  i naprawdę poprawia kondycje i zdrowie.

Problemy zdrowotne kierowców są niestety nieodzownym elementem ich pracy ale prawda jest również taka, że bardzo często przyczyniają się do tego oni sami. Wystarczy stanąć na parkingu w weekend, a wszystko wyjaśni się samo. Porozrzucane butelki po alkoholu, kiepy i inne „drobiazgi” są dość częstym widokiem w miejscach postojowych kierowców. I naprawdę nie chcę tutaj generalizować, bo wiem, że jest grono busiarzy, którym jest to obce. Smutnym jest jednak fakt, że przez tą garstkę osób przykleja się później etykietę wszystkim pozostałym.

Tagged , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *