WINIETY OPŁATY DROGOWE W EUROPIE

Jedziesz za granicę Pamiętaj! Aby wcześniej upewnić się czy nie potrzebujesz wykupić winiety do poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych,

Wyjeżdżając poza granicę Polski trzeba wiedzieć, w których krajach obowiązuje posiadanie winiety przed wjazdem na drogi ekspresowe i autostrady. Poniżej opiszę kraje w Europie gdzie musimy posiadać winietę.

WINIETY DROGOWE W EUROPIE

Czechy

– Słowacja

– Słowenia

– Austria

– Szwajcaria

– Węgry

– Bułgaria

– Rumunia

WINIETA CZECHY

W Republice Czeskiej obowiązuje posiadanie winiety w formie naklejki na szybę. Umożliwia ona poruszanie się po autostradach pojazdów do 3,5 tony. Ciężarówki objęte są elektroniczny poborem opłat.  W zależności od tego jak długo będziemy korzystać z dróg w Czechach mamy 3 opcje do wyboru:

10 dniową w kwocie – 310 CZK,

Miesięczną w kwocie – 440 CZK,

Roczną w kwocie – 1500 CZK, 

GDZIE MOŻNA KUPIĆ WINIETĘ?

Winiety w Czechach możemy kupić na stacjach benzynowych i poczcie, a nawet w Kauflandzie. W Polsce można je kupić na stacjach benzynowych i w sklepach przy granicy.

JAK I GDZIE PRZYKLEIĆ WINIETĘ?

Po zakupie winiety należy wpisać (długopisem) na niej nasz numer rejestracyjny pojazdu i należy ją umieścić w dolnym rogu przedniej szyby pasażera. Dolną część winiety należy zachować w razie kontroli do końca jej ważności.

WINIETA SŁOWACJA

Podobnie jak w Czechach na Słowacji wykupujemy winietę na autostrady. Zwolnione z opłat są obwodnice miast. Od 2015 roku winiety wykupujemy przez internet i jest przypisana do numeru rejestracyjnego pojazdu. Można wykupić winietę na trzy okresy: 10-dniową, miesięczną i roczną.

10 dniowa – 10 euro

Miesięczna – 14 euro

Roczna – 50 euro

Zwróć uwagę na to, że przy zakupie rocznej winiety ważność liczy się od dnia zakupu do 31 stycznia następnego roku.

ZAKUP WINIETY PRZEZ INTERNET

Winietę można w prosty sposób zakupić przez internet używając komputera na stronie www.eznamka.sk lub przez aplikacje mobilną na telefon komórkowy. Jeśli nie damy rady zakupić winiety przez internet możemy ja również nabyć na granicy w automatach lub na stacjach benzynowych oznaczonych znakiem emyto lub eznamka.

WINIETY SŁOWENIA

Na poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu na Słowenii potrzebujemy ważną winietę. Winieta występuje w postaci naklejki na szybę. Mamy trzy opcje do wyboru: 7 dniową, miesięczną i roczną. Poniżej przedstawię koszty winiety dla pojazdów do 3,5 tony o wysokości mierzoną nad przednia osią przekraczającą 1,3 metra.

7 dniowa – 30 euro

Miesięczna – 60 euro

Roczna – 220 euro

Mandat za brak winiety wynosi na Słowenii od 300 do 800 euro. Winietę możemy zakupic na stacjach benzynowych i w sklepach Spar i na granicy.

JAK I GDZIE PRZYKLEIĆ WINIETĘ?

Winietę należy przykleić na przedniej szybie w górnym lub dolnym rogu po stronie kierowcy lub na środku szyby pod lusterkiem. Przez cały czas ważności winiety musimy posiadać ze sobą dowód zakupu.

WINIETA AUSTRIA

W Austrii dla pojazdów do 3,5 tony obowiązuje wykupienie winiety do poruszania się po drogach ekspresowych, tunelach i autostradach. Dostępne są winiety tradycyjne w postaci naklejki oraz e-wienity w postaci elektronicznej. To od nas zależy jaką winietę wykupimy. Ponadto trzeba pamiętać, że w Austrii występują dodatkowe opłaty za przejazdy przez tunele i autostrady, które umieszczone są głównie na terenie górzystym wtedy opłaty pobierane są na bramkach pomimo wykupionej winiety. Można kupić winietę na trzy okresy: 10 dni, 2 miesiące, i 1 rok.

10 dniowa – 9 euro

2 Miesięczna – 25,90 euro

Roczna – 86,40 euro

Mandat za brak winiety może nas kosztować około 120 euro. Autostrady są ciągle monitorowane dlatego nie warto ryzykować.Winietę można kupić na stacjach benzynowych, w sklepach na granicy i w punktach oznaczonych plakietką winieta. Od 2018 roku można opłacić przejazd przez internet wykupując e-winietę na stronie https://shop.asfinag.at/. Należy pamiętać, że dla osób prywatnych istnieje 18 dniowy okres na zwrot winiety, dlatego w przypadku zaplanowanego wyjazdu trzeba ją wykupić odpowiednio szybciej.

GDZIE PRZYKLEIĆ WINIETĘ?

Tradycyjna winieta (naklejka na szybę) powinna znajdować się na przedniej szybie pojazdu w górnym rogu od strony kierowcy lub na środku szyby pod lusterkiem.

WINIETA SZWAJCARIA

W Szwajcarii musimy wykupić winietę całoroczną aby poruszać się po autostradach i tunelach. Winiety występują w formie tradycyjnej to znaczy w postaci naklejki na szybę.

– Koszt winiety to 40 CHF

Za brak winiety otrzymamy mandat w wysokości 200 CHF plus koszt wykupu winiety 40 CHF. Winietę można zakupić na stacjach benzynowych, na poczcie lub na granicy.

GDZIE PRZYKLEIĆ WINIETĘ?

Winieta powinna znajdować się w górnym rogu szyby po stronie kierowcy. Dopuszczalne jest również umieszczenie winiety w dolnym rogu po stronie kierowcy. Najważniejsze jest jednak aby winieta była widoczna z zewnątrz auta.

WINIETA WĘGRY

Na Węgrzech sprzedawane są winiety w formie elektronicznej. Możemy ja wykupić w domu przez internet. mamy trzy opcje do wyboru:

– 10 dni to koszt 5950 HUF 

– Miesięczną to koszt 9560 HUF

– Roczną to koszt 42980 HUF

Mandat za brak winiety jeśli zapłacimy do 30 dni to koszt 66 925 HUF, powyżej tego terminu to koszt 267 700 HUF. Winietę możemy zakupić na stornie http://toll-charge.hu/sales_points/index/eng. Pamiętajmy, że w razie kontroli warto mieć wydrukowane potwierdzenie zakupu winiety.

WINIETA BUŁGARIA

W Bułgarii obowiązuje winieta na wszystkich drogach krajowych za wyjątkiem obszarów zamieszkałych. Dlatego warto kupić winietę od razu na granicy żeby nie zapłacić kary za brak opłaty drogowej.

Winietę można kupić na trzy okresy:

– 7 dniowa to koszt 8 euro

– Miesięczna to koszt 15 euro

– Roczna to koszt 50 euro

Mandat za brak winiety wynosi od 300 BGN do 3000 BGN wszystko zależne jest od typu pojazdu poruszającego bez ważnej winiety. Możemy ją zakupić na stacjach benzynowych i na granicach.

WINIETA RUMUNIA

W Rumunii obowiązuje opłata drogowa na wszystkich drogach dlatego musimy zakupić winietę od razu na granicy przed wjazdem do Rumunii. Winiety sprzedawane są w formie elektronicznej. Winietę można kupić na cztery okresy :

– 7 dniowa to koszt 6 euro

– 30 dniowa to koszt 16 euro

– 90 dniowa to koszt 36 euro

– Roczna to koszt 96 euro

Mandat za brak ważnej winiety to koszt od 250 LEI do 4500 LEI w zależności od rodzaju pojazdu. Dla pojazdów do 3,5 t to koszt od 750 Lei do 1250 LEI. Winietę można zakupić w domu przez internet lub na granicy lub na stacjach benzynowych. Po zakupie winiety przez internet warto jest zachować wydruk do kontroli, aczkolwiek nie jest wymagane posiadanie potwierdzenia.

 

Tagged , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *