STRES W PRACY KIEROWCY – SKUTECZNE PORADY

Stres w pracy kierowcy – zobacz jak z nim walczyć!

Jako kierowca zawodowy na pewno doświadczyłeś stresu podczas wyjazdu w trasę.  Przypomnij sobie pierwszą podróż za granicę. O czym myślałeś? Jak się czułeś jadąc w nieznane? Im dłuższa trasa tym gorsze nastawienie i większa obawa przed nieznanym.

Przeczytaj jak możesz uchronić się przed stresem podczas jazdy.

PRZYCZYNY STRESU

Obawa przed nową trasą – Pamiętasz swój pierwszy wyjazd?  Ja pamiętam swój kiedy wyjeżdżałem z Polski z okolic Leszna do Francji. Byłem wtedy prowadzony przez spedycję. Załadunek miałem około godziny 15-16, a dwa rozładunki we Francji do godziny 14 następnego dnia. Strasznie się bałem jadąc w pierwszą trasę tym bardziej, że musiałem zrobić 1200 km, żeby zdążyć wszystko rozładować i załadować.  Nie znałem języka ani trasy. Te wszystkie czynniki miały wpływ na moje samopoczucie i całą dalszą jazdę. Ponadto, podczas jazdy miałem jeszcze kontrolę policji w Niemczech, co dodatkowo wpłynęło na mój stan emocjonalny. W wyniku tego, kiedy postanowiłem stanąć na odpoczynek to nie mogłem usnąć. Na szczęście wszystko zakończyło się szczęśliwie i udało mi się dojechać na czas.

Problemy ze spedytorem -zdarza się, że spedytor dzwoni co godzinę gdzie jesteś albo nie liczy się całkowicie z twoim odpoczynkiem i każe ci jechać chociaż jesteś już zmęczony. Czasami po prostu kierowca i spedytor nie dogadują się czego wynikiem jest dodatkowy stres kierowcy.  Pamiętam jak sam doświadczyłem nadgorliwość spedytora. Wziąłem kiedyś ładunek ekspres z Gdańska do Frankfurtu nad Menem. Dokładnie co godzinę dzwonił do mnie spedytor gdzie jestem? Dlaczego od razu nie odbieram jak dzwoni? Dlaczego dopiero jestem w tym miejscu. Po prostu masakra. Już nigdy więcej  nie brałem ekspresów. Żadne pieniądze nie zwrócą mi nadszarpanych nerwów.

Oczekiwanie na załadunek i rozładunek – wiele ładunków jest awizowanych ale zdarza się, że pomimo umówionego spotkania musimy czekać kilka godzin na załadunek bądź rozładunek. Przyczyną tego mogą być opóźnienia w dostawie innych przewoźników lub po prostu magazynierzy nie wyrabiają się z pracą. Sam doświadczyłem tego niemiłego zdarzenia kiedy to musiałem czekać w kolejce jak rozładują kilka innych aut przede mną. Nie to było jednak tak irytujące jak fakt, że niektóre auta podjeżdżały pod rampę i od razu były rozładowywane z niewiadomych przyczyn.

Tęsknota za rodziną – zawód kierowcy to nieustanna rozłąka z rodziną. Z tego powodu wiele par czy małżeństw często się rozwodzi. Bywa, że kierowcy zabierają ze sobą najbliższych ale to nie zastąpi czasu, który powinno się spędzić z rodziną w domu. Niestety większość czasu spędzamy na parkingu z innymi kierowcami.

Kradzieże na parkingach

Jak wiadomo kradzieże na parkingach zdarzają się bardzo często. Na własnej skórze doświadczyłem tego przykrego wydarzenia. Zdarzyło się to na parkingu w Belgii podczas nocnego postoju. Kilka busów stało obok siebie ja akurat nie miałem towaru na sobie ale auta obok były załadowane. Dla świętego spokoju podniosłem plandekę do góry tak żeby było widać, że nic nie ma na pace. Koledzy oczywiście nie otworzyli bo mieli towar na pace. Kiedy rano wstałem zobaczyłem że bus obok mnie ma pociętą plandekę – duży trójkąt, a kolega z drugiej strony to samo. Widząc to spodziewałem się tego samego ale na szczęście nic takiego nie miał miejsca i ja jako jedyny nie miałem pociętej plandeki.  Z jednego busa zniknęło kilka paczek, a z drugiego na szczęście nic, bo była tam jakaś ciężka maszyna, którą nie dało się ręcznie wyciągnąć. Kradzieże to ogromny stres dla kierowcy, bo nie chodzi tylko skradziony towar ale i o zdrowie i życie kierowcy. Dlatego bardzo ważne jest stawać na sprawdzonych i bezpiecznych parkingach.

JAK MOŻEMY ZWALCZYĆ STRES

Aktywność fizyczna – to jeden z głównych czynników, który pomaga eliminować stres. Wiem, że na pewno trudno jsię zmusić do ćwiczeń w trakcie trasy, natomiast nie brakuje osób, które podczas wyjazdu spędzają swój wolny czas aktywnie. Jest wiele sposobów na to żeby trochę się poruszać. Jedni biegają, drudzy jeżdżą na rowerze, a jeszcze inni ćwiczą na mobilnej siłowni. Zawód kierowcy charakteryzuje się tym, że w większości czasu siedzi się za kierownicą i tak naprawdę nasz organizm nie ma w ogóle ruchu.  Taki styl życia nie prowadzi do niczego dobrego: stres, siedzący styl życia, papierosy, alkohol i inne używki – to wszystko doprowadza do zawału serca lub innych chorób. Dlatego ratujmy się póki jest jeszcze czas.

Odpowiednia dieta –  to co jemy ma również wpływ na naszą odporność  i własne samopoczucie. Jedzenie posiłków w odpowiednim czasie i o regularnych godzinach pozwalają dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wartości odżywczych. Nie mam tu na myśli fast food’u tylko zdrowe jedzenie. Sam tego doświadczyłem kiedy jeździłem po Polsce i zatrzymywałem się głównie w restauracjach Fast Food lub na stacja zamawiając na szybko hot-dog’a. To doprowadziło mnie to otyłości i złego samopoczucia – 10 kg więcej wagi. Podczas jazdy pamiętajmy również o spożywaniu dużej ilości wody mineralnej.  

Wypoczynek – to kolejny ważny element wpływający na nasz stan psychiczny. Wiele godzin za kółkiem, nie przespane noce, tysiące kilometrów do zrobienia. Jeśli jesteśmy zmęczeni to nie będziemy w stanie wykonywać poprawnie naszej pracy. Po całym tygodniu jazdy  przychodzi czas na relaks i wypoczynek. Jedni spędzają go na parkingach inni aktywnie tj: zwiedzają okoliczne miejscowości lub wykonują ćwiczenia sportowe. Ja osobiście wybieram to drugie.

Zmiana pracy lub stanowiska – niestety zawód kierowcy nie jest dla wszystkich. Musimy pamiętać, żeby nie wykonywać czegoś na siłę. Dlatego dla niektórych najlepszym wyjściem na pozbycie się stresu jest zmiana stanowiska lub zmiana pracy – przekwalifikowanie się. Może praca jako spedytor przed komputerem będzie dla ciebie lepszym wyjściem albo praca na magazynie? Jeśli nie widzisz się w czymś lub przerasta cię to co robisz,  to po prostu to zmień.

Tagged , ,

1 thought on “STRES W PRACY KIEROWCY – SKUTECZNE PORADY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *