SKONTO – CZY WARTO Z NIEGO SKORZYSTAĆ?

Wiele firm posiada możliwość szybszej płatności za wykonaną usługę transportową zwaną skontem. Czy warto z niego skorzystać?

CO TO JEST SKONTO?

Skonto to nic innego jak otrzymanie szybszej płatności za wykonaną usługę bez względu na termin ustalony i zapisany w umowie  z kontrahentem. Przykład:  „Wykonaliśmy usługę transportową  z punktu A do punktu B, gdzie ustalony termin to 60 dni płatności po dostarczeniu dokumentów przewozowych. Korzystając z usługi skonta  możemy je otrzymać wcześniej, czyli nawet po 3-7 dniach w zależności od firmy, z którą współpracujemy. Za szybszą płatność musimy obniżyć  naszą stawkę netto o kilka procent – zwykle jest to 5 % za 7 dni płatności.  Wszystko zależy jednak od spedycji i to ona dyktuje warunki.

CZY KAŻDA SPEDYCJA POSIADA SKONTO?

Niestety nie wszystkie firmy posiadają możliwość szybszej płatności. Większość spedycji ma standardowe terminy płatności 30 -45- 60 dni. Prawdę mówiąc skonto to dość duże obciążenie dla firm i spedycje wolą jak najdłużej obracać pieniędzmi przewoźników, a dlaczego? A to dlatego, że nie wszyscy kontrahenci płacą na czas, a co niektórzy wogólę.  Spedycja nie może sobie pozwolić na utratę płynności finansowej to też niewiele fim ma możliwość oferowania skonta.

CZY WARTO SKORZYSTAć  ZE SKONTA?

To wszystko zależy od tego na jakim etapie rozwoju jest nasza firma i jaką gotówką dysponujemy. Jeśli potrzebujecie szybkiej gotówki lub chwilowo utraciliście płynność finansową wtedy na pewno przyda nam się dostęp do szybszej płatności. Natomiast jeśli posiadacie stałych kontrahentów, którzy płacą solidnie na czas to wydaje mi się, że branie w taki przypadku skonta jest zbędne.

Aby ostatecznie wyjaśnić wam jak to działa postaram się to przedstawić na przykładzie. Wyobraź sobie taką sytuacje: zaczynasz współpracę ze spedycja gdzie ustalacie kwotę około 0,38 – 0,4 euro za każdy kilometr. Spedycja oferując ci taką stawkę musi na „tobie zarobić”, a  pamiętaj,  że cała eksploatacje auta, mandaty , ubezpieczenia, paliwo itd. – spoczywa na tobie. Jaki jest wniosek?A no taki, że za wiele ci nie zostaje;-(. Poza tym większość wydatków  wiąże się ze stałą i terminową płatnością .W takich sytuacjach bardzo często się zdarza, że takowa płynność finansowa szybko się zmienia, bo trzeba wydać pieniądze zanim otrzyma się płatność za wykonaną usługę.

Niestety terminy płatności są dość długie tzn od 30 do nawet 60 dni. I co teraz? Jeśli firma, z którą zdecydowałeś się współpracować posiada skonto to na pewno ci tą płynność finansową” na chwilę „przywróci” . Piszę na chwilę bo pamiętaj, że nic za darmo.  Znowu musisz zapłacić około 5% prowizji za szybszą płatność. I tak to działa. Teraz sam musisz się zastanowić czy ci się to opłaci. Ja osobiście uważam, że korzystanie ze skonta w wariancie od czasu do czasu nie ma nic złego. Jeśli natomiast musisz korzystać z niego stale to zastanów się czy nasza firma rzeczywiście jest rentowna.

.

Tagged , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *