SAMOZATRUDNIENIE WADY I ZALETY

Pozostać na etacie czy lepiej wybrać samozatrudnienie. Oto jest pytanie?

Firmy transportowe coraz częściej zatrudniają kierowców na zasadzie samozatrudnienia czyli działalności gospodarczej. Jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego.  

Samozatrudnienie, a koszty firmy

Wiele firm transportowych zatrudnia lub wyraża chęć zatrudniania kierowców na zasadzie samozatrudnienia i świadczenia usług dla ich firm. Pracodawca omija w ten sposób prawo pracy i ogranicza przy tym wydatki na składki ZUS. Ta opcja jest dla nich łatwiejsza jeśli chodzi o rozliczanie się z pracownikiem, a przy tym możliwość rozliczenia dodatkowych kosztów dla firmy. Jest to jedna z opcji podniesienia wynagrodzenia dla pracownika, gdyż koszty ZUS’u zmniejszają się i możemy część tej kwoty lub nawet całość przeznaczyć dla naszego pracownika, który wystawi fakturę na świadczone przez niego usługi.

Wady samozatrudnienia

Musze tutaj wspomnieć, że jeśli wcześniej byliśmy zatrudnieni na umowę o pracę, a teraz nasz pracodawca zaproponował nam współpracę na zasadzie samozatrudnienia to PIP może to uznać za celowe obejście prawa pracy i może być nałożona kara na pracodawcę i na samozatrudnionego. Można to jednak łatwo obejść wykonując choćby jedno zlecenie dla innego podmiotu niż wcześniejszy pracodawca.

Prowadząc własna działalność ponosimy odpowiedzialność prawną i finansową za wykonywane przez nasza firmę usługi. Załóżmy, że były pracodawca udowodni nam, że uszkodziliśmy auto lub ładunek i jako firma świadcząca usługi dla danego podmiotu możemy ponieść za to odpowiedzialność. Zdarzało się wiele razy, że byłemu pracownikowi potrącono wypłatę lub została wystawiona nota za uszkodzenie mienia na kilka tysięcy złotych. Jesli się nie dogadamy to pozostaje nam tylko Sąd do roztrzygnięcia sporu

Jako firma musimy rozliczać również się do US i ZUS zazwyczaj wykonuje to dla nas biuro rachunkowe, które pobiera miesięczna opłatę za prowadzenie księgowości.

Dodatkową wadą może być również niestabilność zarobków i brak płatnego urlopu. Nie pracujesz nie zarabiasz! Wszystko tak naprawdę zależy jak podpiszesz umowę o współpracę i co w niej będzie zawarte. Zwykle bywa, że jest się umówionym na określoną dzienna stawkę za dzień, czy pracujesz (jedziesz), czy stoisz (bo nie ma ładunku) i tak zarabiasz takie same pieniądze. Jeśli posiadasz własną flotę pojazdów wtedy wszystko zależy od ciebie ile zarobisz. Mogą być okresy, że poniesiesz straty lub większe wydatki np. na serwis pojazdów.

Zalety związane z samozatrudnieniem

Zarobki są nieograniczone – to znaczy jeśli posiadasz własną flotę pojazdów i działasz na własną rękę to zarabiasz ile chcesz. Natomiast jeśli jesteś kierowcą na własnej działalności to wtedy twoje zarobki są zależne od umowy jaka podpisałeś ze współpracownikiem, który się z tobą rozlicza. Zazwyczaj jest to dniówka i wtedy twoje zarobki są w pewnym sensie ograniczone.

Wolność, satysfakcja oraz przełożenie zainteresowań na dochód. Jeśli fascynuje cię działalność transportowa i lubisz jeździć jest to wymarzony zawód dla ciebie. Zarabiasz, zwiedzasz, poznajesz nowych ludzi i robisz to co lubisz. Jeśli posiadasz własne pojazdy, a jazda już ci się znudziła, wtedy możesz zająć się spedycją i papierkową robotą na miejscu.

Możesz nawiązać kontakty z nowymi kontrahentami. Prowadząc własną działalność codziennie zdobywasz wiedzę i szukasz nowych partnerów biznesowych. Zdobycie nowych kontaktów pozwoli ci na rozwinięcie biznesu co przenosi się na korzyści finansowe.Poza tym, jeśli współpracujesz u byłego pracodawcy na zasadzie samozatrudnienia to możesz jednocześnie prowadzić swój własny biznes nie koniecznie związany z tą samą działalnością.

Odliczasz podatki od produktów do prowadzenia działalności. Kupując produkty na firmę odliczasz podatek czego wynikiem jest to, że mniej zapłacisz za produkty dla swojej działalności.

Podsumowanie

Każda forma zatrudnienia ma swoje plusy i minusy. Bycie swoim własnym szefem daje dużo swobody i szeroki zakres możliwości zdobycia nowych kontaktów i zwiększenia dochodów. Z drugiej strony działając na własny rachunek bierzemy całkowita odpowiedzialność finansowa i prawną. Pracując u kogoś masz ochronę i pewność, że otrzymasz swoje pieniądze co miesiąc na czas i dodatkowo płatny urlop, co przy samozatrudnieniu nie ma mowy. Inaczej jest jeśli współpracujesz z pracodawcą na zasadzie samozatrudnienia – dostajesz co miesiąc wypłatę – jest to wyższe wynagrodzenie niż na umowę o pracę, ale wiąże się to nadal z tym, że masz szefa nad sobą i bierzesz odpowiedzialność za swoje usługi na siebie. Dlatego  zalecałbym taką współpracę ze sprawdzonymi pracodawcami, gdyż może się to dla ciebie skończyć sprawami w sądzie i długami na kilka tysięcy złotych (zniszczenie ładunku lub samochodu z twojej winy).W tym wypadku polecam ubezpieczenie OC działalności gospodarczej.

 

 

Tagged , , , , , , , , , , ,

1 thought on “SAMOZATRUDNIENIE WADY I ZALETY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *