PRZEPROWADZKA DO SZWAJCARII

Przeprowadzka do Szwajcarii – co musisz wiedzieć wykonując przeprowadzkę do Szwajcarii?

Jak zapewne wiemy Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej mimo, że jest w strefie Schengen w związku z tym przewożąc towar do Szwajcarii musimy odbyć odprawę celną w kraju załadunku oraz na granicy Szwajcarskiej. Najlepiej aby zajęła się tym jedna ze spedycji na granicy.

Przed odprawą czeka nas  trochę papierkowej roboty, która niestety może nam zająć sporo czasu. Przede wszystkim musimy spisać listę rzeczy, które są do zabrania razem z wagą i wartością towaru najlepiej we frankach szwajcarskich lub w euro. Przewożąc towar do Szwajcarii musimy zapłacić cło – wysokość cła zależy od rodzaju towaru. Spedycja na granicy pomoże nam w załatwieniu tych formalności. Przy przeprowadzce nie musimy opłacić cła jeśli towar jest naszą własnością co najmniej od 6 miesięcy – wtedy nasz towar jest traktowany jako mienie przesiedleńcze. Osoby, które zataiły przewóz nowych rzeczy wraz z przeprowadzką, a w trakcie odprawy celnik stwierdzi, że towar jest nowy wtedy możemy spodziewać się wysokich kar za nie opłacenie cła.

Co potrzebujemy do odprawy przeprowadzki na Szwajcarię w Polsce?

– upoważnienie w oryginale,
– lista rzeczy z waga netto i brutto (przybliżona waga) wraz z adresem w Polsce i Szwajcarii wraz z orientacyjną wyceną każdego           przedmiotu w Euro, Frankach, USD,
– kopię dowodu osobistego lub paszport,

Co potrzebujemy do odprawy przeprowadzki na granicy w Szwajcarii?

Oryginalny wypełniony i podpisany formularz celny 18,44. Mogę ci go przesłać na maila. Formularz ten jest potrzebny z oryginalnym podpisem na granicy!
– Kopie paszportu osoby przenoszącej wszystkich członków rodziny
– Kopię szwajcarskiego dokumentu pobytowego i / lub;
– Umowa o pracę
– Zgłoszenie w szwajcarskim ratuszu
– Szwajcarska umowa najmu
– Listy towarów / pakowania towarów (najlepiej przetłumaczona na angielski lub niemiecki)
Na co zwrócić szczególna uwagę?
Jeśli osoba, która się przeprowadza zamierza zabrać również alkohol to potrzebna jest jego szczegółowa lista .Może on przewieźć maksymalnie 200 litrów wina / piwa i 12 litrów spirytusu, które przywozi się  bez cła / podatków. Odnosi się to do artykułów gospodarstwa domowego. Pamiętajcie jeśli wasz klient będzie planował sprowadzić samochód do Szwajcarii w późniejszym czasie to też musimy to zaznaczyć w formularzu celnym 18,44.
Szczególna uwagę trzeba zwrócić na wagę towaru ponieważ na granicy Szwajcarskiej bardzo często ważą pojazdy. Przeważony pojazd wiąże się z wysokimi karami i koniecznością jego przeładunku. Popularne busy plandeki mają o wiele mniejszą dopuszczalną ładowność niż to jest napisane w papierach. Dodatkowo trzeba odjąć wagę kierowcy i jego rzeczy osobistych. Dlatego musicie dobrać odpowiednie auto do przewożonego towaru, a najlepiej zaraz po załadunku pojechać je  zważyć i w razie zbyt dużej wagi zostawić część towaru na miejscu lub podstawić następne auto.
Przy wypełnianiu dokumentów do odprawy i wypisując wszystkie rzeczy jakie przewozimy na końcu listy wypisujemy całkowitą ilość i wartość towaru. Wypełniamy 2 kopie i pamiętajmy aby na każdej były te same wartości. Może to wydawać się banalne, bo przecież tworzymy te same kopie – zgadza się ale jeśli zdarzy się, że towaru będzie mniej, bo auto jest przeważone i  trzeba je zostawić lub część towaru trzeba przeładować na inne auto, wtedy pojawiają się schody i cała listę rzeczy trzeba napisać od nowa. Najgorzej jest jeśli towar będzie podzielony na dwa auta wtedy trzeba wypisać dwie różne listy z dokładnym spisem rzeczy jaki towar znajduje się na każdym aucie.
Tagged , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *