LICENCJA TRANSPORTOWA DO 3 5 TONY

Transport busami do 3,5 tony nie wymaga posiadania licencji ale są jednak wyjątki.

LICENCJA TRANSPORTOWA DO 3 5 TONY

Każda firma, która chce prowadzić  zarobkowa działalność przewozową musi posiadać licencję transportową . Oczywiście są od tej zasady wyjątki.

Jedną z nich jest działalność transportowa pojazdami do 3,5 tony, od której nie wymaga się posiadania licencji.

Ustawa o transporcie drogowym mówi jasno, że przewozy drogowe  wykonywane pojazdami lub zestawami pojazdów nie przekraczające 3,5 tony nie musza posiadać licencji na transport drogowy w kraju ani nie trzeba posiadać licencji międzynarodowej na prowadzenie takiej działalności zagranicą.

Musimy jednak pamiętać, że przewożenie ładunku, który przewyższa dopuszczalną masę całkowitą pojazdu do 3,5 tony będzie podlegało pod przepisy Ustawy o transporcie drogowym. Podczas kontroli służby drogowe nałożą na nas mandat za przeważenie auta oraz będziemy zmuszeni do  przeładowania ładunku na inny pojazd.

Zdarzają  się również  sytuacje, w której my jako przewoźnik do 3,5 tony nie posiadający licencji transportowej zlecamy ładunek innym przewoźnikom.  W tej sytuacji mamy do czynienia z działalnością spedycyjną i potrzebujemy licencji spedycyjnej na pośrednictwo przy przewozie rzeczy.

JAK UZYSKAĆ LICENCJĘ TRANSPORTOWĄ?

O licencję transportową  należy ubiegać się w Starostwie Powiatowym.  Uprawnienia wydawane są od 2 do 50 lat.  Aby otrzymać licencje trzeba spełnić kilka kryteriów:

musimy posiadać certyfikat kompetencji zawodowej ( przynajmniej jedna osoba zarządzająca firmą musi posiadać taki dokument

zdolność finansowa, posiadanie zabezpieczenia finansowego na pierwszy pojazd 9 tysięcy euro i na każdy następny 5 tysięcy euro. Można tutaj zastosować ubezpieczenie, które pokrywa te kwoty.

dobra reputacja przedsiębiorcy, zaświadczenie o niekaralności , brak umyślnych przestępstw takich jak: bezpieczeństwo w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów,  warunki pracy i higieny.

Aby uzyskać licencje spedycyjną wymagane jest  zabezpieczenie na 50 tysięcy euro w postaci depozytów bankowych, papierów wartościowych, gotówki lub nieruchomości.

Pamiętajcie, że wykonując transport bez licencji transportowej musimy się liczyć z konsekwencjami finansowymi w Polsce może to osiągnąć do kilku tysięcy złotych obecnie jest to 8000 zł.

ILE KOSZTUJE LICENCJA TRANSPORTOWA?

  • 2-5 LAT – 800 ZŁ
  • 15-30 LAT – 900 ZŁ
  • 30-50 LAT – 1000 ZŁ

PODSUMOWANIE

Przewoźnik wykonujący usługi pojazdami do 3,5 tony jest zwolniony z posiadania licencji transportowej jednak gdy przekroczy ustalone normy musi liczyć się z konsekwencjami. Wszyscy jednak wiemy, że przeładowywanie auta w Polsce jest “standardem”, więc starajmy się to robić z głową. Pamiętajmy, że przeważone auto to nie tylko mandaty i kary ale również dodatkowe koszta eksploatacyjne oraz niebezpieczeństwo na drodze.

Tagged , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *