KRADZIEŻE W TRANSPORCIE DROGOWYM

Czy można uniknąć kradzieży ładunków? Jak się przed tym uchronić?

Kradzieże w transporcie drogowym zdarzają się na porządku dziennym. Najczęściej dochodzi do nich na parkingach i w  miejscach postoju.

GDZIE NAJCZĘŚCIEJ DOCHODZI DO KRADZIEŻY?

Tak naprawdę temat kradzieży na busach to temat rzeka i ciężko mi nawet powiedzieć gdzie do takowych sytuacji nie doszło. Niestety nie zdarzyło mi się jeszcze poznać kierowcy, który nie miałby na temat kradzieży  towarów nic do powiedzenia, a rozcięta plandeka czy w najlepszym przypadku opróżnione boczne skrzynki to chleb powszedni kierowcy. Są natomiast miejsca, w których do kradzieży dochodzi zdecydowanie częściej. Pisząc to mam na myśli ciemne parkingi w okolicach lasu, parkingi na małych stacjach paliw, a przede wszystkim parkingi przed halami produkcyjnymi. Na pewno niejednemu z was zdarzyło się zaparkować na parkingu w miejscu rozładunku. Nie widzę nic w tym złego jeśli parking jest monitorowany i oświetlony nie rozumie natomiast jak można zaparkować auto z drogim ładunkiem na pace przed firmą ‘’Krzak” na ul.Ślepej?Jak dla mnie to kuszenie losu i brak odpowiedzialności no ale macie przecież prawo się ze mną nie zgadzać;-). Jestem świadom, że czasami takie sytuacje są nieuniknione ale wydaje mi się również, że czasami lepiej podjechać te kilka kilometrów na monitorowany parking lub na stacje benzynową niż tak ryzykować. Najbezpieczniejsze są  parkingi  na autostradach przy działających 24 h stacjach benzynowych. W tym wypadku mamy większe szanse na pomoc i istnieje możliwość, że ktoś coś zauważy. Są  jeszcze parkingi strzeżone ale mam świadomość, że nie zawsze mamy możliwość tam zaparkować poza tym zdaje sobie sprawę, że generują one koszta. Jeśli nie ma takiej możliwości, a mamy ładunek podatny na kradzież to najlepiej jest stawać na stacjach dobrze oświetlonych z działającym monitoringiem.

 JAKIE ŁADUNKI SĄ NAJBARDZIEJ „CHODLIWE”

Do najbardziej podatnych towarów na kradzież należą: kosmetyki,odzież, elektronika, alkohol, tytoń, oleje,paliwo, części samochodowe i opony. Niestety prawda jest jednak taka, że nie ma towaru którego się nie da ukraść. Wyobraźnia złodziei jest nieograniczona, a pokusa łatwo zarobionych pieniędzy ogromna. Słyszałem nawet historię jak złodzieje potrafili rozpylić gaz usypiający w kabinach i zabrać wszystko co było na pace. Pewne jest jednak to, że towar drobnicowy jest towarem bardziej chodliwym i łatwiejszym do kradzieży.Wystarczy rozciąć plandekę i wyciągnąć kilka kartonów np.z elektroniką czy modną odzieżą.

MOJE DOŚWIADCZENIE W KRADZIEŻY ŁADUNKÓW

Pewnego dnia jechałem z ładunkiem do Francji.  Po przejechaniu kilkuset kilometrów postanowiłem zatrzymać się na noc na parkingu w Niemczech w pobliżu Luxemburga. Gdy przygotowałem się do spania zauważyłem, że dwóch gości dziwnie przygląda się samochodom stojącym na parkingu ale byłem zbyt zmęczony żeby zawracając sobie tym głowę. Około 2 nad ranem obudziło mnie dość mocne szarpanie autem. Okazało się, że na parkingu grasuje gang złodziei i próbują się włamać do kilku aut na raz. Na szczęście ja miałem zamknięte auto od środka, więc nie udało im się wejść. Na pace miałem okna ustawione na palecie i sądzę, że tylko to uchroniło mnie od kradzieży bo były po prostu za ciężkie. Wyglądając przez okno mojego” kurnika “zauważyłem jak 2 osobników włamuje się do Camper’a stojącego w pobliżu mnie. Mówiąc dosłownie otworzyli drzwi jak do swojego pojazdu i zabrali kilka toreb do pobliskiego lasku gdzie przeszukiwali mienie.  Widząc to od razu zszedłem do kabiny, rozsunąłem firanki i ogień na tłoki. Gdy tylko odpaliłem silnik wyszło chyba z 10 osób z lasku z ręcznikami na barku niby idących do toalety. Przy wyjeździe z parkingu zacząłem trąbić i mam nadzieje, że tym sposobem spłoszyłem złodziei. To doświadczenie nauczyło mnie, że lepiej podjechać kilka km dalej i zaparkować na oświetlonym monitorowanym parkingu niż bez sensu ryzykować. Teoretycznie parking, na którym stałem był pełny aut i była stacja paliw ale niestety las wokoło i późna pora zrobiły swoje.

 CZY MOŻNA UNIKNĄĆ KRADZIEŻY?

Ciężko jest mi tu dywagować czy można całkowicie uniknąć kradzieży  ale pewnie można „mniej prowokować”.Tak jak już wspominałem unikajmy ciemnych parkingów, starajmy się stawać w miejscach oświetlonych i monitorowanych. Jeśli mamy taką możliwość nadróbmy trochę km i nie jedźmy trasami tzw. większego ryzyka. Warto też posiadać dobre ubezpieczenie OCP ze stosownymi rozszerzeniami. Radziłbym również zastanowić się nad podejmowaniem ładunków wysokiego ryzyka. Czasami lepiej odpuścić niż narobić sobie kłopotów.

Tagged , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *