KARY ZA PRZEŁADOWANIE BUSA W NIEMCZECH

Ile zapłacimy za przeładowanie busa na terenie Niemiec? Czy warto ryzykować?

Pewnie nieraz zdarzyło ci się przeładować busa i prawdopodobnie zastanawiałeś się co mogłeś zrobić aby tego uniknąć. Niestety muszę stwierdzić, że niewiele ale znając parametry swojego auta możemy choć trochę to sobie ułatwić.

Puste auto może ważyć od około 2200 kg do nawet 2500 kg i więcej. W tej sytuacji każdy kilogram jest ważny, a podstawą jest posiadanie lekkiej zabudowy ładunkowej, sypialki oraz ograniczonego bagażu kierowcy, który zabiera ze sob w trasę. Aby poznać wyjściową wagę naszego pojazdu najlepiej jest zważenie auta z pełnym bakiem paliwa i naszymi rzeczami osobistymi.

PRZEŁADOWANIE BUSA W NIEMCZECH

Od jakiegoś czasu transport drobnicowy do 3,5 tony stał się bardzo popularny, ponieważ nie jest obwarowany różnego rodzaju przepisami takimi jak posiadanie licencji transportowej, czy tachografem. W związku z tym służby kontrolne coraz częściej sprawdzają  stan pojazdu, dopuszczalną masę całkowitą, czas pracy kierowcy – tak zwany kontrollbuch, zabezpieczenie ładunku oraz naruszanie zasad kabotażu.  W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości nakładane są wysokie kary na przewonika i na kierowcę.

Jeśli zdarzy się, że nasz pojazd jest przeładowany i trafimy akurat na kontrolę to musimy liczyć się z wysokim mandatem.  Niestety spotkało to również i mnie:(  Jakieś 3 lata temu wykonywałem przeprowadzkę na terenie Austrii. Wydawało mi się, że towaru nie było za wiele, tak naprawdę kilka kartonów i troch mebli. Auto nie wyglądało na przeładowane.  Na granicy Austria – Czechy zatrzymały mnie służby kontrolujące wagę pojazdu. Okazało się, że razem ze wszystkim auto ważyło 3850 kg – czyli było przeładowane o 350 kg. Za taką nadwagę otrzymałem 430 euro mandatu do zapłaty na miejscu. Dodatkowo musiałem przeładować towar na drugie auto i dopiero wtedy mogłem opuścić miejsce zdarzenia. Po czasie zastanawiałem się jak to się mogło stać? I faktycznie przypomniałem sobie, że jechała ze mną dodatkowa osoba, miałem pełny ekwipunek z narzędziami i inne bibeloty, które przyczyniły się do tej wagi. Jaki z tego morał? Zawsze sprawdź wagę pojazdu przed wyjazdem w trasę.

PRZYBLIŻONE KARY ZA PRZEWAŻENIE BUSA W NIEMCZECH

Poniżej przedstawię przykładowe stawki za przeważenie busa:

– Waga 5 % powyżej dopuszczalnej wagi do 3675 kg to kwota 10 euro

– Waga 15 % powyżej dopuszczalnej wagi do 4025 kg to kwota 35 euro

– Waga 30 % powyżej dopuszczalnej wagi do 4550 kg to kwota 235 euro

Każda waga powyżej równa się większej kwocie mandatu.  Sam doświadczyłem tego w Niemczech i tak naprawdę wszystko zależy od osoby, która cię sprawdza. Miałem przypadek, że zatrzymali mnie na kontrolę ładunku wraz z ważeniem. Miałem przeważone auto o około 10 % i żadnego mandatu nie otrzymałem.  Pozwolili jechać dalej i życzyli szerokiej drogi.

Od jakiegoś czasu ze względu na dużą liczbę wykroczeń Niemiecka Policja zaczęła stosować inny przelicznik bardziej surowy dla kierowców.  Procedura karania polega na przeliczeniu kilometrów przewożonego ładunku wg mapy google i wagi całkowitej ładunku przy uwzględnieniu współczynnika występującego w niemieckiej broszurze KGS  (Kostensätze Gütertransport Straße). W tym wypadku mandaty mogą osiągnąć astronomicznie wysokie stawki – nawet po kilka tysięcy euro.

PODSUMOWANIE

Reasumują to czy zostaniemy ukarani mandatem za przeładowanie bardzo często zależy od tego na kogo trafimy i mój przypadek był tego najlepszym dowodem. Z naszej strony musimy jednak robić wszystko aby zwracać uwagę na wagę ładunków i co ze sobą zabieramy w trasę. To na pewno zminimalizuje nam ryzyko otrzymania wysokiego mandatu, a co za tym idzie narażenie firmy na nieprzewidziane koszta.

Tagged , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *