KARTY PALIWOWE RANKING

Masz firmę transportowa, zastanawiasz się jak zminimalizować papierologię i zaoszczędzić na paliwie. Musisz zaopatrzyć się w kartę paliwową!

Jak działa karta paliwowa?

Większość firm transportowych nie wyobraża sobie działania bez kart paliwowych. Działa ona podobnie jak karta kredytowa i pozwala ona na płacenie za paliwo bez noszenia przy sobie gotówki. Ponadto, można nią płacić za autostrady, myjnie, spryskiwacze i inne produkty na stacji benzynowej, a nawet usługi serwisowe – dostępne tylko dla dużych firm transportowych.

Karta paliwowa jest przypisana do konkretnego pojazdu i jest sprawdzana przy każdym tankowaniu na stacji benzynowej na podstawie numeru rejestracyjnego ale są również karty na okaziciela, którą możemy tankować wiele pojazdów. Oprócz tego posiadamy opcję weryfikowania przejechanych kilometrów co daje nam możliwość kontroli średniego zużycia paliwa. Opłaty za zużyte paliwo przeważnie płacimy co 2 tygodnie na podstawie faktury vat. Jeśli jeździmy poza granicami Polski opłaty za tankowanie w danym kraju przeliczane są po średnim kursie euro i wskazane na fakturze. Dzięki zbiorczej fakturze możemy również liczyć na zwrot podatku vat naliczony przy kupnie paliwa zagranicą ale o tym w następnym artykule.

Poniżej przedstawię najpopularniejsze karty paliwowe

DKV 

Jest to jedna z najpopularniejszych kart paliwowych w Europie i istnieje na rynku od około 80 lat. Można nią płacić we wszystkich krajach Unii Europejskiej na większości stacjach benzynowych. W ofercie są również kraje spoza Unii takiej jak Turcja, Serbia, Rosja, Macedonia, Ukraina, Gruzja, Bośnia, Czarnogóra i Białoruś. Karta posiada wiele dodatkowych opcji takie jak opłaty za autostrady, tunele i mosty. Posiada opcję zwrotu podatku Vat oraz całodobową pomoc drogową. Aby pozyskać dostęp do tych wszystkich usług musimy przesłać formularz zgłoszeniowy na stronie DKV. Przy rejestracji karty firma może nas poprosić o depozyt bankowy lub inne zabezpieczenie.

UTA

Firma UTA oferuje kartę paliwowo – serwisową i działa na zasadzie sieci partnerskiej, która pozwala korzystać ze stacji różnych marek. Do karty dołączana jest bezpłatna książka serwisowa zawierająca wszystkie punkty akceptujące kartę. Podobnie jak w DKV można nią płacić za autostrady, mosty i tunele. UTA posiada również opcję płacenia MYTA w większości krajów Unii. Będąc posiadaczem karty UTA możemy skorzystać z dodatkowych usług takich jak: serwis naprawczy, czyszczenie pojazdów, serwis opon, serwis promowy, konwojowanie, transport kombinowany, odprawy graniczne oraz zwrot podatku VAT. Faktury zbiorcze są dostarczane co 2 tygodnie z 30 dniowym terminem płatności.

EUROSHELL

Karta paliwowa shell w odróżnieniu od poprzednich posiada sieć swoich stacji benzynowych liczących około 40 000 na całym świecie plus około 10 000 stacji partnerskich.Może to  być więc czasem problematyczne. Aby tego uniknąć polecam lokalizator stacji shell, który pomoże nam zaplanować trasę bez konieczności szukania stacji w trakcie trasy. Jeśli chodzi o ofertę usług dodatkowych to shell proponuje podobne warunki  do poprzednich kart. Posiadając kartę Euroshell mamy  dostęp do usług on-line 24 h na dobę.

ROUTEX

Routex to kolejna karta paliwowa bardzo popularna wśród firm transportowych. Jest ona zrzeszeniem kilku potentatów paliwowych takich jak: Aral, BP, OMV, Circle K. Z tą kartą można tankować na około 18 000 stacjach w 29 krajach. Posiada opcje serwisową i możliwość opłat drogowych. Karta posiada aplikacje kontroler dzięki, której możemy analizować wszelkie nieprawidłowości, a dodatkowo mamy możliwość wprowadzania limitów i ograniczeń on-line. Aby zostać klientem Routex wystarczy zarejestrować się przez stronę internetową i wysłać zgłoszenie w zakładce “kontakt”.

ORLEN

Orlen to największy koncern paliwowy w Polsce. Posiada najwiecej stacji benzynowych w kraju a  ich liczba sięga około 1700. Orlen posiada 2 rodzaje kart flotowych “S” – wystawiany na numer rejestracyjne i “K” wystawiny na kierowce. Warunkim przystąpienia do programu jest zakup minimum 1000 litrow paliwa  miesięcznie. Dla większych firm posiadających dużą flote pojazdów limit wynosi minimum 10 000 litrów miesięcznie. Aby dołączyć do programu trzeba wysłać dokumenty firmowe podane na stronie PKN Orlen. Wymagane jest również zabezpieczenie bankowe, kaucja lub inna forma ustalona z PKN Orlen. W przypadku mniejszego zapotrzebowania na paliwo istnieją jeszcze dwie opcje kart tj. Mikroflota i Biznestank. Karta paliwowa Orlen jest najpopularniejsza w Polsce oraz  w Czechach na stacjach “Benzina i Benzina Plus”, “Orlen” na Litwie i  “Star” w Niemczech.

Mam nadzieję, że moje zestawienie choć trochę pomoże wam w podjęciu decyzji jaką kartę wybrać?A dlaczego z góry zakładam,że na taką się zdecydujecie? Ponieważ osobiście nie wyobrażam sobie wyjechać w trasę na Europę bez takiej karty. Po pierwsze, daje nam ona niesamowity komfort podejmowania wszelkich transakcji bez konieczności użycia gotówki, a co za tym idzie większe bezpieczeństwo dla kierowcy. Po drugie, płynność finansowa. Zważywszy na fakt, że większość firm ma dość odległe terminy płatności, a opłaty za paliwo, autostrady itd są stałe;-( karta paliwowa rozwiązuje ten problem, gdyż faktury są płatne zazwyczaj między 14 do 30 dniowym terminem. Niestety nie byłem tu w stanie podać wam jakie są opłaty i prowizje za prowadzenie takiej karty ponieważ jest to rozpatrywane indywidualne ale sądzę, że nie będziecie mieli najmniejszego problemu, na którą ofertę się zdecydować gdyż coraz więcej banków i firm finansowych prześciga się z propozycjami na finansowanie usług transportowych.

Prowadzać firmę transportową uważam, że naszym podstawowym narzędziem powinna być karta paliwowa i tutaj nasuwa się pytanie, którą wybrać? Z mojego punktu widzenia firma, która świadczy usługi międzynarodowe powinna posiadać kartę DKV lub UTA. Posiadają one opcję korzystania z większości stacji w Europie i wzbogacone są w serwis i pomoc drogową. Jeśli prowadzimy działalność tylko po kraju lub/i krajach ościennych wtedy proponowałbym kartę Orlen. Dlaczego? Dlatego, ze Orlen posiada najwięcej stacji ze świetną obsługą i dobrej jakości paliwem.

 

Tagged , , ,

6 thoughts on “KARTY PALIWOWE RANKING

  1. Dziwne, że nikt nie napisał o E100, dla mnie do najlepsza opcja na rynku, jeśli chodzi o małe i średnie firmy. Pomaga z papierologią i ma dużo punktów, a mi szczególnie podoba się, że wiele jest też poza głownymi trasami

    1. Muszę się zgodzić. Sceptycznie do tego podszedłem, bo wydawało mi się, ze konkurencja ma dużo lepszą ofertę, ale okazało się że w moim regionie to akurat E100 ma większą rację bytu. Trzeba sprawdzać punkty na mapie, a nie liczyć ich ilość 😉

  2. Dzien dobry. Czytam ,musle i rozumuje coraz wiecej, dzieki TOBIE SZANOWNY PANIE. PROSZE O LATWY PROGRAM DLA PROWADZENIA TEGO TRANSPORTU.

  3. Dokładnie. Mogliście napisać coś o e100. Przecież możliwość założenia karty przy prowadzeniu jednoosobowej działalności jest rzadkością. Nie wszyscy usługodawcy zgadzają się na to. To jest na prawdę duża szansa dla małych firm i inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *