JAK ZOSTAĆ SPEDYTOREM?

Jak zostać spedytorem i dobrze zarabiać?

Pewnie wielu z was zastanawia się jak zostać spedytorem? Jak ja rozpoczynałem działalność transportową to nie miałem w tym temacie żadnego pojęcia.

Moja auta jeździły pod spedycją i nie obchodziło mnie jak to wszystko funkcjonuje. Jednak niskie stawki za frachty oraz wiele przestojów zmusiło mnie do zmiany strategii mojej firmy. Sam zacząłem prowadzić swoje auta po Unii Europejskiej co przełożyło się na większe zyski w mojej firmie. A ja w ten sposób zostałem spedytorem. Ale jak zostać spedytorem jeśli nie mamy własnej floty, nie mamy kierunkowego wykształcenia,a chcemy zacząć pracę w spedycji?

W tym zawodzie wykształcenie kierunkowe nie jest tak istotne jak doświadczenie i znajomość języków obcych. Jeśli jednak chcemy awansować to dobrze jest mieć wyższe wykształcenie o kierunku transport i logistyka lub zarządzanie transportem itd. Jeżeli nie posiadamy doświadczenia to jeszcze nic straconego. Obecnie wiele firm spedycyjnych poszukuje kandydatów do przyuczenia. Oczywiście wynagrodzenie nie jest wtedy za wysokie ale po nabyciu doświadczenia możemy to sobie odbić w premii.

Drugim etapem to odporność na stres, żyłka handlowca, dyspozycyjność, zdolności organizacyjne i negocjacyjne. Pracując w spedycji będziesz miał do osiągnięcia pewien limit sprzedażowy. W każdej firmie jest on inny natomiast średnio jest to minimum 2500 – 3000 euro marży ze sprzedaży ładunków miesięcznie. Jest to trochę stresujące bo codziennie musisz uzyskać dany próg sprzedażowy aby wypracować powyższa premię. Najgorsze jest to, że nie zawsze da się to zrobić mimo szczerych chęci.  W tej pracy musimy spodziewać się wszystkiego. Podaje tutaj przykład:

– Kiedy auto przyjeżdża po ładunek może okazać się, że został on odwołany lub jest więcej towaru niż powinno być i wtedy musisz tłumaczyć się przewoźnikowi i negocjować ustalenia z kontrahentem.  

-Towar został zagubiony lub uszkodzony w tym wypadku musisz zaproponować jakieś rozwiązanie.

– Współpraca z nowymi kontrahentami  – musisz zwrócić uwagę od kogo bierzesz ładunki, bo może okazać się, że jest on oszustem i nie będzie chciał zapłacić za wykonany transport. Wtedy narażasz firmę na koszta i możliwe problemy finansowe.

Trzecim etapem to znajomość języków obcych. Najważniejszy to oczywiście język angielski, bo w tej branży większość pracowników w spedycji w Europie włada tym językiem – przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Dodatkowym atutem będzie język niemiecki i francuski. Większość firm właśnie jeździ po tych krajach i to w tych Państwach mieści się najwięcej firm transportowych i spedycyjnych. Kiedyś wiele firm świadczących usługi transportowe do 3,5 t jeździło głownie po Francji, a to dlatego, że jest tam najwięcej ładunków w dobrej cenie oraz stosunkowo krótki termin płatności 30 dni.

ILE MOŻE ZAROBIĆ SPEDYTOR?

Zarobki spedytora różnią się w zależności od województwa, w którym mieszkamy. Najmniej to około 2200 zł netto plus premia, a najwięcej to nawet 4000 zł netto plus premia. Wszystko zależy od doświadczenia i ilości zaufanych kontrahentów. Premia zazwyczaj wypłacana jest po uiszczeniu zapłaty za transport od klienta ale bywają też spedycje gdzie premia jest wypłacana od razu po sprzedaniu ładunku pod koniec miesiąca. Dzieje się to głównie w większych spedycjach, które obracają ogromną ilością gotówki.

JAK ZDOBYĆ KONTRAHENTÓW I OSIĄGNĄĆ WYMAGANĄ MARŻĘ?

Aby uzyskać odpowiedni wynik sprzedażowy musimy posiadać portfel własnych klientów. Jak to zrobić?  Po pierwsze możemy prowadzić auta przewoźników i zarazem oferować usługi transportowe potencjalnym klientom. Możemy również szukać kontrahentów poprzez dzwonienie i oferowanie naszych usług lub szukanie klientów przez różne portale internetowe gdzie sami zainteresowani ogłaszają oferty wolnych ładunków. Najlepiej jest znaleźć kilku większych klientów z dobrą kondycją finansową i wtedy mamy spokojna robotę z odpowiednią marżą dla siebie. Niestety tutaj tez trzeba być czujnym, ponieważ konkurencja nie śpi i w każdej chwili mogą twojemu kontrahentowi zaoferować lepszą ofertę.

WARTO CZY NIE WARTO…?

I tu odpowiedzcie sobie na to pytanie sami. Jak dla mnie to na pewno kolejna droga lekcja i doświadczenie, które zdobyłem. Uważam, że spedycja jest najlepszym miejscem na zweryfikowanie wiedzy związanej z transportem, bo możecie się tam spotkać naprawdę ze wszystkim;-) Poza tym na pewno jest to praca, w której nie będziesz się nudzić bo presja czasu i obowiązków Ci na to nie pozwoli;-) Jeśli szukasz spokojnej stabilnej pracy to na pewno nie może to być spedycja. W spedycji zawsze się”dzieje”i albo się to lubi albo nie;-)

PODOBNE ARTYKUŁY:

PRZEŁADOWANY POJAZD – KOGO WINA?

KRADZIEŻE W TRANSPORCIE DROGOWYM

JAK SPRAWDZIĆ RZETELNOŚĆ KONTRAHENTA?

CO POWINNO ZAWIERAĆ ZLECENIE TRANSPORTOWE?

Tagged , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *