JAK SZYBKO OTRZYMAĆ PIENIĄDZE ZA FAKTURY?

Jak można szybko otrzymać pieniądze za faktury? Przecież terminy płatności wahają się między 14, a nawet 60 dni. Jak utrzymać płynność finansowa w firmie i uniknąć zatorów płatniczych?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o innych opcjach niż skonto od firmy spedycyjnej czy limit kredytowy w banku, co skutkowało brakiem płynności finansowej  firmy.

Dzisiaj  w tej kwestii bardzo dużo się zmieniło ponieważ powstały firmy dające możliwość szybszej płatności za nasze  faktury. Zaraz pewnie ktoś doda komentarz, że to lichwa i że trzeba podpisywać cesję, a większość spedycji nie wyraża zgody na przejęcie wierzytelności. Zgadza się! Ale ta oferta, która tutaj przedstawię nie wymaga podpisania żadnej umowy z kontrahentem. W zasadzie nasz klient nawet nie wie, że my oddajemy fakturę do firmy faktoringowej. Jest to tak zwany cichy faktoring. Opiszę dla was kilka z nich, które sam przetestowałem, a niektóre używam do dziś.

NFG – Narodowy Fundusz Gwarancyjny, Jest bardzo prosty i przejrzysty, a co najważniejsze pieniądze otrzymujemy do 15 minut od wprowadzenia  faktury do systemu. Przelewy działają nawet w weekendy :). Rejestrując się do systemu możesz wybrać limit jaki cię interesuje. Maksymalnie możesz otrzymać 25 tysięcy złotych.Opłata za limit kredytowy nie jest wysoka i wynosi około 50 zł na miesiąc netto za kwotę 25 tysięcy. Ciekawostką jest to, że dodając faktury dostajesz 100% sumy netto na konto, a pod koniec miesiąca oddajesz prowizję razem z opłata za limit kredytowy na podstawie faktury wysłanej przez firmę na maila.

Przykład:

Faktura 1000 zł netto – 30 dni otrzymuję 100 % wartości faktury netto na konto – prowizja 29.90 netto,

Faktura 1000 zł netto – 60 dni –  prowizja 59,80 zł netto,

Faktura 1000 zł netto – 90 dni – prowizja 89,70 zł netto.

Po tym terminie musimy zwrócić pieniądze na konto – faktoring nie przejmuje na siebie wierzytelności i nie odpowiada za zaległości płatnika ale może za nas poprowadzić sprawę windykacyjną . Pobrane pieniądze musimy zwrócić firmie faktoringowej po upłynięciu terminu płatności. Za każde opóźnienie będą naliczane odsetki.

 

FINIATA –  Używałem tego programu na samym początku odkąd usłyszałem o cichym faktoringu. System sam ustala limit kredytowy, a gotówkę za dodanie faktury otrzymujemy do 24 godzin. Faktury dodajemy w kwocie brutto i otrzymujemy na konto również sumę brutto obniżoną już o prowizję dla firmy faktoringowej. Osoby odpowiedzialne za weryfikację pracują od 8 do 18 od poniedziałku do piątku,  więc tylko w tych porach jest możliwość otrzymania pieniędzy na konto. Aby otrzymać dostęp do limitu kredytowego trzeba wysłać kopię rachunku bankowego z ostatnich 6 miesięcy oraz skan dowodu osobistego.

Poniżej przedstawiam prowizję za faktoring.

Przykład:

Faktura 1000 zł brutto  – 30 dni – koszt 40,59 zł  brutto

Faktura 1000 zł brutto  – 60 dnia – koszt 81,18 zł brutto

Nie ma możliwości przedłużenia terminu do 90 dni i tak jak w NFG musimy zwrócić całkowita kwota po terminie płatności. Firma nie bierze odpowiedzialności na siebie za nierzetelnych kontrahentów.

SMEOTo bardzo podobny system do Finiaty. Logujesz się on-line, system weryfikuje twoją firmę i na tej podstawie otrzymujesz limit kredytowy. W Smeo wymagane jest aby podać ich numer konta na twojej fakturze. Pieniądze otrzymujesz w kwocie netto na swoje konto potrąconą o sumę prowizji naliczonej za odpowiednią ilość dni kredytowania. Kiedy kontrahent opłaci fakturę otrzymujesz resztę kwoty podatku VAT na swoje konto potrąconą o prowizję.

Trochę to skomplikowane ale działa i najważniejsze, że szybko otrzymujesz pieniądze na konto nawet do 30 minut.

Przykładowa prowizja za faktoring;

Faktura 1000 zł brutto – 30 dnia – koszt  44,22 zł brutto

Faktura 1000 zł brutto – 60 dni – koszt 88,44  zł brutto

Faktura 1000 zł brutto – 90 dnia – koszt 132,66 zł brutto

Czynnikiem wyróżniającym ten faktoring od innych to możliwość korzystania z systemu od pierwszego dnia działalności gospodarczej

 

FAKTORIA – działa również w oparciu o system on-line. Aby skorzystać z faktoringu trzeba mieć otwarta firmę co najmniej 6 miesięcy. Limit otrzymujemy po wcześniejszej weryfikacji przez internet. Wystarczy, że prześlesz dane z konta firmowego i system ustala limit kredytowy dla ciebie. Tak jak w poprzednim systemie  podajemy na fakturze numer konta firmy faktoringowej. Po zaakceptowaniu faktury pieniądze mogą znaleźć się na koncie za około 30 minut. Co ciekawe można zgłosić faktury od kontrahentów zagranicznych z Unii Europejskiej, Szwajcarii i Norwegii. Maksymalny termin spłaty to aż 120 dni.

Przykładowe stawki za usługi znajdziesz tutaj: Cennik

 

WNIOSKI

Który faktoring wybrać? Każdy z nich ma dobrą ofertę i działa on-line. Musimy jednak pomyśleć co będzie dla nas najwygodniejsze. Dla mnie najistotniejsza sprawą jest szybkość i bezproblemowa zasada działania. Wiele z nich wymaga zmiany konta co dla mnie jest duża przeszkodą szczególnie przy długofalowej współpracy. W innych firmach przelewy wykonywane są od poniedziałku do piątku do godziny 18. Później trzeba czekać do następnego dnia. Jeszcze inne wymagają aby firma była otwarta co najmniej 6 miesięcy i posiadają ograniczony limit kredytowy. Każdy faktoring ma jakąś wadę ale jeśli jesteśmy zdecydowani na szybki płatności to trzeba coś wybrać. Ja osobiście używam NFG jest dla mnie najwygodniejszy, bo nie wymaga zmiany konta na fakturze. Poza tym system działa 24 h przez co pieniądze otrzymuje w przeciągu 15 minut na swoje konto.

Istnieje również faktoring “starego typu” to znaczy, że musisz do firmy faktoringowej wysłać wszystkie dokumenty pocztą. Oni weryfikują firmę, dzwonią do nich czy zgadzają się na faktoring i dopiero po pozytywnej decyzji możesz otrzymać przelew na konto. To wszystko zajmuje czas nawet do kilku dni, a często bywa tak że firma ma w swoich zleceniach transportowych zakaz cesji wierzytelności i w tym wypadku nie ma możliwości skorzystania z szybszej płatności.

PODOBNE ARTYKUŁY:

GOTÓWKA ZA FAKTURY W 15 MINUT

JAK UTRZYMAĆ PŁYNNOŚĆ FINANSOWĄ W FIRMIE?

JAK SPRAWDZIĆ RZETELNOŚĆ KONTRAHENTA?

Tagged , , , ,

1 thought on “JAK SZYBKO OTRZYMAĆ PIENIĄDZE ZA FAKTURY?

  1. Roczne oprocentowanie wychodzi na masakrycznym poziomie, ale dla małych faktur jest ok. Dla większych przewoźników i tych współpracujących ze stałymi zleceniodawcami brałbym normalny faktoring. W Bibby dodają karty Circle K gdzie tankujemy wg ceny hurtowej ze strony Orlenu. I nie ważne na której stacji, cena jest jedna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *