JAK SPRAWDZIĆ RZETELNOŚĆ KONTRAHENTA

Na co zwrócić uwagę na przy rozpoczęciu współpracy z nowym kontrahentem?

Prowadząc firmę transportowa pewnie niejednokrotnie spotkałeś się z nierzetelnym kontrahentem. W tym artykule postaram się pokazać na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu współpracy z nowymi kooperantami.

Wstępna weryfikacja kontrahenta

Poniżej przedstawię wam jak według mnie powinna wyglądać podstawowa kontrola kontrahenta.

Krok 1, Sprawdzam czy dany podmiot istnieje w systemie CEIDG. W tym systemie możesz sprawdzić  czy dana firma w ogóle istnieje i czy nie jest zawieszona.

Krok 2,  Sprawdzam kontrahenta w Polskich Książkach Telefonicznych www.pkt.pl  co umożliwia dalsze sprawdzenie firmy pod kątem jej działalności.

Krok 3, Jeśli mamy do czynienia ze spółką wtedy sprawdzamy ją w Krajowy Rejestrze Sądowym podając numer KRS  https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna .  Weryfikacja jest tu przedstawiona w kilku działach. Możemy się tu miedzy innymi dowiedzieć czy wobec firmy nie zostało wszczęte postępowanie likwidacyjne lub upadłościowe, czy istnieją jakieś zaległości wobec US i ZUS oraz czy są prowadzone egzekucje komornicze.

Krok 4, Moja ostatnią czynnością jest sprawdzenie opinie o danej firmie w internecie. Niejednokrotnie zdarzyło mi się uniknąć w ten sposób współpracy z nieuczciwymi kontrahentami.

Podjęcie współpracy z nową firmą

Jeśli wstępna weryfikacja przebiegła pomyślnie wtedy kolejnym moim krokiem jest zabezpieczenie się z danym kooperantem umową. W zleceniu transportowym, które podpisujemy zawsze podaje przelew jako przedpłata na podstawie proformy. Nie jest to nic innego jak wcześniejsza płatność przed wykonaniem usługi.  Zastrzegam sobie, aby klient wysłał mi na maila potwierdzenie przelewu przed rozładunkiem. Nie wyobrażam sobie współpracy z nowym kontrahentem na długoterminową płatność. Jest to moja złota zasada, której się trzymam od lat.  Wyjątkiem jest rozpoczęcie współpracy z klientami z giełd transportowych, gdzie taka weryfikacja została już przeprowadzona np. trans.eu, wtransnet.pl, teleroute.pl. Jak dla mnie te giełdy są najbardziej wiarygodne.

Reasumując

Pamiętajcie aby zawsze zachować ostrożność przy współpracy z nowym kontrahentem.  Jeśli cokolwiek cie niepokoi, lepiej odpuścić daną transakcję i poczekać na lepsze warunki współpracy z kimś innym. Starajcie się zawsze negocjować przy pierwszej transakcji o rozliczenie gotówkowe lub przedpłatę na konto na podstawie proformy. Po kilku takich transakcjach będziecie mieć pewność, czy macie do czynienia z uczciwą firmą.  Życzę powodzenia :).

Tagged , , , , , ,

2 thoughts on “JAK SPRAWDZIĆ RZETELNOŚĆ KONTRAHENTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *