Jak pozyskać zlecenia transportowe

Gdzie znależć kontrahentów? Jak pozyskać nowe zlecenia transportowe? Z kim warto nawiązać współpracę?

Po wejściu Polski do Unii Eurpejskiej widać wyraźny wzrost firm transportowych, glównie tych obsługujących ładunki drobnicowe. Od 2004 roku transport do 3,5 tony stał się bardzo popularny, znikneły cła i odprawy, auta ładują i zmierzaja do celu bez żadnych przestojów na załatwienie dokumentów. Jeździmy po całej Europie, a nawet dalej, mamy najbardziej rozwiniętą i najnowocześniejszą flotę transportową na naszym kontynencie.

Rozpoczynając przygodę z transportem jesteśmy zazwyczaj przerażeni, gdyż  tak naprawdę nie wiemy  gdzie szukać zleceń transportowych?, jak znaleźć kontrahentów? i gdzie będziemy jeździć? – lokalnie, kraj, czy zagranica. Wielu początkujących transportowców zaczyna współpracę ze spedycjami, które oferują usługę prowadzenia auta po określonej stawce – jednak osobiście odradzam tą opcję i proponuję zacząć inaczej. Poniżej przedstawię Wam od czego zacząć:

OGŁOSZENIA LOKALNE W INTERNECIE

Po pierwsze powinniśmy zgłośić naszą firmę do portali lokalnych z ogłoszeniami transportowymi, tutaj może nam pomoc:

www.olx.pl – jeden z najpopularniejszych portali ogłoszeniowych w Polsce wystarczy, że wybierzesz odpowiednią kategorię i możesz tutaj ogłośić swoje usługi lokalnie. Za odpowiednią opłatą znajdziesz się na pierwszej stronie.

www.oferia.pl – jest to kolejny portal ogłoszeniowy skierowany głównie do fachowców i firm usługowych. Portal ma dośc wysoką oglądalność, więc warto zamieścić swoje ogłoszenie. Można tutaj również znaleźć zlecenia transportowe i mogę śmiało powiedzieć, że jest ich tutaj całkiem sporo. Koszt za dostęp do ogłoszeń można sprawdzić na stronie.

 www.oferteo.pl – portal ogłoszeniowy dla firm i osób prywatnych, codziennie pokazuje się kilkanaście ofert na transport krajowy i międzynarodowy. Warto zarejestrować firmę na tym portalu, przeglądając oferty można znaleźć kontrahentów zapewniających stałą współpracę.

www.transportuj.com.pl – jest to darmowa witryna z ogłoszeniami transportowymi. Posiada również katalog stron, do którego polecam zarejestorwać swoją firmę. Zleceń nie ma zbyt wiele i przeważnie są to ogłoszenia na większe auta po wyżej 3,5 t. Jeśli jednak coś się pojawi istnieje możliwość, że oferta ładunku będzie nadal aktualna, ponieważ nie ma tutaj zbyt duże konkurencji w przeciwieństwie do innych portali.

GIEŁDY TRANSOPRTOWE

Giełdy transportowe to najlepszy i najszybszy sposób na znalezienie ładunku. Jest ich wiele na rynku ale najlepsze z nich to:

– Trans

– TimoCom

– Teleroute

– Wtransnet

– Courierexchange

oraz

– Clicktrans

– Infracht

Trans.eu – jest to najpopularniejsza i największa Polska giełda transportowa, posiada kilka oddziałów zagranicą i kilka tysięcy ofert  ładunków dziennie. Aby zarejestrować się jako przewoźnik musimy mieć otwartą działalność co najmniej 6 miesięcy, koszt abonamentu to 290 zł netto miesięcznie. Poruszanie się bez tej giełdy na rynku transportowym w Polsce jest bardzo trudne – 90% przewoźników, spedycji i kontrahentów posiada swój profili na tej giełdzie i sprzedaje swoje ładunki. Używając tego systemu możemy znaleźć ładunki będąc w każdym miejscu w Polsce i zagranicą. Jednak dla firm  świadczących usługi transportowe zagranicą zdecydowanie polecam inne giełdy.Bardzo często zdarza się, że polscy spedytorzy wystawiają ładunki z giełd zagranicznych własnie na transie czego wynikiem są bardzo zaniżone stawki.Jak dla mnie giełda trans jest idealna dla osób decydujących się na jazdę po polsce, a nie zagranicą. Poza tym giełda ta jest w ciągłej modernizacji czego wynikiem są pojawiające się dodatkowe usługi. Możemy tu sprawdzić wiarygodność firmy, zgłosić dłużnika do windykacji, a nawet ostatnio skorzystać z oferty na karty paliwowe.

Timocom.pl – niemiecka giełda transportowa przydaje się jeśli świadczymy nasze usługi na terenie Niemiec ale nie tylko.Na tej platformie możemy znaleźć ładunki z całej Europy a często zdarza się ,że są one z tzw  pierwszej ręki  czyli bez pośredników. Przy pierwszej rejestracji dostajemy 4 tygodnie użytkowania za darmo. Rejestracja przebiega sprawnie i szybko.Po weryfikacji możemy zacząć działać, jednak bez znajomości języka niemieckiego lub angielskiego nie będziemy w stanie porozumieć się z kontrahentem. Dlatego polecam tą giełdę osobą znającym język niemiecki lub angielski -.Niestety nie  każdy chce rozmawiać tu  w języku angielskim bo wychodzą z założenia ,że nie znasz niemieckiego nie masz ładunku.Możesz jednak zdecydować się na  zatrudnienie  spedytora, ale jak wiadomo wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Koszt za dostęp do giełdy to od 149,90 euro do 399,90 euro miesięcznie w zależności od pakietu –  dla małej firmy transportowej raczej  nieopłacalne.

Teleroute.pl – jest to francusko-rumuńska giełda transportowa bardzo przydatna jeśli jeździmy po Francji i Rumunii.  Wiele frachtów można również tutaj znaleźć z Francji do Włoch i z powrotem. Aby skontaktować się z kontrahentem warto jest znać język francuski lub angielski – jednak przy obecnej sytuacji na rynku transportowym w Europie tj. ogromnej konkurencji, język angielski nie jest preferowany.Jak wiemy we Francji mówi się tylko po francusku i tyle. Giełda posiada około 200.000 ofert ładunków dziennie, przed rejestracją możliwość przeglądu ładunków na żywo w wersji demo. Możliwość windykacji kontrahenta 10 euro za otwarcie sprawy i 30 euro za każdą wygraną sprawę. Giełda warta polecenia.

Wtransnet.com – jest to kolejna platforma transportowa działająca głównie na rynku Hiszpańskim i Portugalskim.  Posiada wiele podobnych usług do poprzednich gield transportowych. Giełda nieustannie monitoruje rzetelność firm zarejestrowanych w systemie. Bezpieczne transakcje i ocena wypłacalności firmy. Koszt usługi  za dostęp to od 49 do 79 euro miesięcznie w zależności od zakresu usług.

Courierexchange.co.uk – jeśli chcesz świadczyć usługi po Wielkiej Brytanii i Irlandii to ta giełda jest właśnie dla ciebie. Oferty ładunków od kurierki do ładunków na auta ciężarowe. Giełda posiadają oferty również z UK do Europy i z Europy do UK.Wiele jest tu również ładunków z pierwszej ręki. Nie jest ona za bardzo popularna wśród polskich przewoźników przez co stawki za transport są godne polecenia. Giełda nie posiada strony ani osoby kontaktowej w języku polskim, dlatego wymagana jest dobra znajomość języka angielskiego przy rejestracji firmy i kontakcie z kontrahentami. Koszt za dostęp do frachtów z UK to 49.99 funtów za miesiąc i 64.99 funtów za dostęp do frachtów z UK i Europy. Umowa jest podpisywana na minimum 6 miesięcy za opłatą z góry.

Clicktrans – jest to giełda, na której możemy znaleźć ładunki głównie od osób prywatnych, ale niestety   nie ma tu  bezpośrednio kontaktu z klientem co dla mnie jest dużym minusem.Kiedy znajdziesz odpowiedni ładunek dla siebie wtedy składasz ofertę za jaka stawkę możesz przewieźć ładunek. Jeśli zostaniesz wybrany przez kontrahenta wtedy płacisz procent giełdzie za pośrednictwo . Osobiście nie polecam – bardzo niskie stawki za frachty – przewoźnicy przebijają sie na wzajem na pograniczu opłacalności. Wysokie opłaty za pośrednictwo dla giełdy.

Infracht – stosunkowo nowa giełda transportowa. Wiele ofert na duże auta, drobnica sporadycznie. Darmowy dostęp, opłata pobierana jest tylko za zaakceptowane ładunki. Giełda ta cały czas się rozwija i myślę, że w przyszłości może być konkurencją dla giełdy Trans.

Reasumując, działając w branży transportowej musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na odpowiedni wybór giełdy transportowej. Daje nam to możliwość samemu decydować o stawce za jaką jedziemy .To nie tylko zminimalizowanie kosztów poprzez ograniczenie pustych przebiegów ale również gwarancja stałych zleceń i rozwój firmy.  Istniejące platformy transportowe oferują wiele usług ułatwiających prowadzenie działalności w tej dziedzinie. Windykacja, monitorowanie ładunku, opinie o kontrahentach, czy karty paliwowe to tylko niektóre z opcji, które ułatwiają działanie firmy transportowej.

 

Tagged , , , , , ,

1 thought on “Jak pozyskać zlecenia transportowe

  1. Dobre rady, ale nie można w żadnym razie zapomnieć, że od samego początku budujemy markę! A więc konieczna strona internetowa oraz jej optymalizacja. Im więcej zleceń, tym większa rozpoznawalność, a jeżeli dołoży się do tego dobre pozycjonowanie, to wtedy osiągamy klucz do sukcesu 🙂 Ale zgadzam się całkowicie, że giełdy potrafią zdziałać cuda, zwłaszcza na początku działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *