FAKTORING DLA FIRM TRANSPORTOWYCH

Płynność finansowa jest jednym z kluczowych czynników wpływających na prawidłowe działanie firmy transportowej. Faktoring pomaga utrzymać działalność i stabilność firmy.

Każdy kto prowadzi firmę transportową wie, że płynność finansowa jest kluczem do poprawnie działającego przedsiębiorstwa. Jak wiadomo przewoźnik ma stałe opłaty tj: leasing, paliwo, wypłaty dla kierowcy, telefony, ZUS, US itd. Na to wszystko są potrzebne pieniądze. Jak to zrobić? Jeśli w transporcie mamy długie terminy płatności od 30, 60 do nawet 90 dni. Jak uregulować tych wszystkich wierzycieli? I tutaj przychodzi nam z pomocą faktoring czyli  wykup nieprzeterminowanych faktur przez firmę finansową. 

JAKI FAKTORING DLA FIRM TRANSPORTOWYCH?

Poniżej przedstawię firmy faktoringowe, z którymi miałem doświadczenie:

FINIATA – jest to dość nowa na polskim rynku firma faktoringowa. Świadczy tzw. cichy faktoring bez kontaktu z klientem. Co ciekawe platforma jest połączona z programem do fakturowania www.infakt.pl w rezultacie daje szybką i efektywną opcję dodawania faktur na sprzedaż. Aby móc skorzystać z usług Finiaty musimy się zarejestrować i podać wszystkie dane firmy – ostatnio wymagany jest również skan dowodu osobistego. Wszystko odbywa się on-line i cała rejestracja trwa dosłownie kilka minut. Po pozytywnej weryfikacji możemy sprzedawać nieprzeterminowane faktury. Czas wypłaty środków na konto może potrwać do 24 godzin jednak w rzeczywistości jest on krótszy i zajmuje od kilku minut do paru godzin.

Musze jeszcze wspomnieć, że przelewy są realizowane od poniedziałku do piątku od 8 do 16 i jeśli chcemy dodać fakturę w weekend, a niezwłocznie potrzebujemy pieniędzy to niestety ale będziemy musieli poczekać do poniedziałku. Maksymalny czas spłaty otrzymanych pieniędzy to 60 dni. Na początku działalności Finiaty można było przedłużyć go nawet do 120 dni, natomiast od 19.03.2018 to opcja została zmieniona. Koszt faktoringu to 4 zł netto za każde 100 zł.

NFG – Narodowy Fundusz Gwarancyjny to kolejna firma świadcząca usługi cichego faktoringu dla firm. Tak jak w Finiata rejestracja odbywa się on-line i ustalamy kwotę limitu gotówki, który maksymalnie wynosi do 25 tyś złotych. Na początek jednak otrzymujemy limit do 5 tyś złotych aby po podpisaniu umowy, która jest przysyłana kurierem otrzymać pełną sumę pieniędzy do wykorzystania. Wypłaty są realizowane w kwotach netto, a czas przelania środków na konto sięga  kilku sekund. System działa 24 godziny na dobę co przydaje się firmą potrzebującym gotówki natychmiastowo (nawet w dni wolne od pracy). Czas karencji to 7 dni po terminie płatności wskazanym na fakturze. Do tego momentu jest pobierana niższa prowizja. Po tym terminie pobierana jest opłata w wysokości 5% od wartości faktury netto. Prowizję za zrealizowane usługi faktoringowe płacimy na koniec miesiąca na podstawie zbiorczej faktury Vat.

W NFG istnieje możliwość windykacji klienta jeśli ten opóźnia się z płatnością i  to już po terminie 7 dni. Oczywiście jest to opcja, którą możemy wybrać w systemie i nie musimy z niej korzystać ale wtedy to my jako pierwsi jesteśmy na celowniku jako dłużnik wobec NFG. Dla wyjaśnienia w NFG tak jak w Finiata po otrzymaniu pieniędzy od klienta my sami musimy przelać pieniądze na konto faktora. Minimalna wartość faktury na sprzedaż to 200 zł netto.

INVIPAY – świadczy usługi faktoringowe w Pln i w Euro. Po rejestracji otrzymujesz dostęp do konta gdzie możesz przeglądać swój profil i faktury sprzedażowe. Invipay różni się od powyższych firm tym, że nie jest to cichy faktoring. Po dołączeniu faktury do systemu pracownicy firmy kontaktują się z kontrahentem i sprawdzają jego zdolność finansową. Dopiero po pozytywnej weryfikacji, która może potrwać do 24 godzin zostają nam przelane pieniądze na konto. Wystawiając faktury musimy wpisać numer rachunku faktora, a nie nasz, jest to wymóg Invipay. Jeśli zdarzy się, że faktura uzyska negatywny audyt wtedy czekamy aż pieniądze przyjdą na konto faktora, a faktor przelewa nam pieniądze, co z kolei wydłuża nam termin płatności. Do każdej transakcji doliczana jest kwota 5 zł netto jako prowizja administracyjna. Poza tym, naliczana jest kwota 3% za od każdej faktury z góry za wydłużenie okresu płatności do 15 dni.

Na Polskim rynku finansowym istnieje wiele firm faktoringowych oferujących szeroki wachlarz usług, natomiast nie wiele z nich obsługuje mikro firmy. Trzy wyżej wymienione to jedne z nich.

Faktoring to niezbędne narzędzie każdego przedsiębiorcy. Niemal każda firma boryka się z długimi terminami płatności. Utrzymanie płynności finansowej jest kluczowe aby firma mogła się rozwijać i uiszczać swoje zobowiązania wobec wierzycieli. Dlatego ten system finansowy mimo dość wysokich prowizji jest bardzo popularny i pomaga w rozwoju biznesu. Dla mnie jako przedsiębiorcy zajmującym się transportem drobnicowym cichy faktoring jest najlepszym wyborem głównie pod względem szybkości działania gdyż najważniejszy jest przepływ gotówki bez żadnych opóźnień i przestojów.

 

 

 

Tagged , , , ,

2 thoughts on “FAKTORING DLA FIRM TRANSPORTOWYCH

    1. Witam. Używając Faktoring, który polecam nie musisz zwracać uwagi na “zakaz cesji”. To jest cichy faktoring a kontrahent nawet nie wie, że Pan korzysta z faktoringu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *