FACTORING CICHY DLA FIRM TRANSPORTOWYCH

Faktoring cichy NFG lekiem na problemy transportu.  Czym jest faktoring cichy i jakie daje korzyści firmom przewozowym?

Z artykułu dowiesz się

Co hamuje branżę transportową – największe problemy polskich przewoźników?

Dlaczego faktoring cichy to idealne rozwiązanie dla firm transportowych?

Obalamy mity na temat faktoringu cichego.

 1. Co hamuje branżę transportową – największe problemy polskich przewoźników

Branża transportowa to jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Bez niej nie sposób wyobrazić sobie działalności innych sektorów takich jak: e-commerce, przemysł, handel hurtowy i detaliczny, motoryzacja, budownictwo itd.

Transport nabiera rozpędu, popyt na usługi transportowe wzrósł, ale wiele problemów pozostało nierozwiązanych. Największe z nich to:

 • silna konkurencja,

 • ciągle zmieniające się regulacje dotyczące transportu towarów w poszczególnych krajach,

 • konieczność utrzymania taboru w dobrej formie,

 • rosnące koszty zatrudnienia,

 • niedobór kierowców,

 • rosnące opłaty drogowe w Unii Europejskiej,

 • długie terminy płatności pomiędzy kontrahentami.

Zwłaszcza ten ostatni problem sprawia, że 3 miesiące oczekiwania na płatność w branży transportowej staje się kłopotliwym standardem. W łańcuchu powiązań biznesowych usługi transportowe są bowiem opłacane na końcu, a termin płatności w branży transportowej jest liczony nie od daty wystawienia faktury, lecz od terminu dostarczenia dokumentów.

W branży transportowej standardowy termin płatności to aż 60 dni. Jeśli dochodzi do tego jeszcze miesięczny poślizg w uregulowaniu faktury, robią się z tego aż 3 miesiące oczekiwania na zapłatę od momentu wykonania usługi!

W praktyce oznacza to, że okres płatności zostaje wydłużony o czas powrotu kierowcy do firmy oraz czas dostarczenia dokumentów przez pocztę. A jeśli przewoźnik przebywał akurat w bardzo długiej trasie, co w przypadku transportu transgranicznego nie jest wcale rzadkością, to zdarza się, że termin wydłuża się dodatkowo nawet o 2-3 tygodnie. To zamrożone pieniądze dla firm. Na szczęście jest na to skuteczne rozwiązanie – faktoring cichy, który uwalnia środki z wystawionych faktur, dzięki czemu przewoźnicy mają dostęp do gotówki nawet przy długich terminach płatności.

 1. Dlaczego faktoring cichy to idealne rozwiązanie dla firm transportowych?

Faktoring cichy pomaga zachować płynność finansową, w sytuacji długich terminów płatności, a także stanowi rodzaj pogotowia płynnościowego w szczególności, gdy firma potrzebuje zastrzyku gotówki:

 • by opłacić kartę paliwową,

 • zrealizować kolejne zlecenia,

 • wypłacić pensje dla pracowników,

 • utrzymać flotę w dobrym stanie,

 • uregulować bieżące zobowiązania,

 • opłacić ZUS, US i kontrahentów.

Pieniądze z faktoringu są na koncie przedsiębiorcy w kilka minut od złożenia wniosku i co ważne – można przeznaczyć je na dowolny cel. Cały proces wnioskowania o faktoring odbywa się przez Internet. Warto to zrobić natychmiast po wystawieniu faktury, nawet będąc w trasie czy daleko od firmy.

Kolejną zaletą faktoringu cichego jest dyskrecja. W odróżnieniu od np. faktoringu jawnego kontrahent przedsiębiorcy nie zostaje poinformowany o cesji wierzytelności nie musi więc wyrażać na nią zgody. Oznacza to, że dobre relacje między przewoźnikiem a kontrahentem nie zostają zachwiane.

 1. Mity na temat faktoringu cichego

Niestety, mimo oczywistych zalet i wielu zwolenników wśród samych przedsiębiorców, na rynku pokutuje mit, że faktoring cichy ma cechy pożyczki, więc nie jest objęty podatkiem ze stawką 23 proc. Otóż nic bardziej mylnego. Zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej, faktoring cichy jest pełnoprawną formą faktoringu i opodatkowanie tej usługi podatkiem od towarów i usług – jest prawidłowe. A mylne i szkodliwe mity na temat faktoringu cichego rozpowszechniają firmy, które nie mają takiej usługi w swojej ofercie.

Warto podkreślić, że przedsiębiorca korzystający z faktoringu cichego ma prawo odliczyć VAT z takiej faktury i nie będzie to zakwestionowane przez urząd skarbowy. Ważne, by przedsiębiorcy byli tego świadomi i mogli bez obaw korzystać z tej bezpiecznej i bardzo pożytecznej formy finansowania online.

Faktoring cichy jest oferowany przez NFG – faktora, który pierwszy w Polsce wprowadził 100% finansowanie faktur online. Jeśli jesteś zainteresowany taką formą wsparcia finansowego dla Twojego biznesu kliknij tutaj (link do zaszycia: https://zgloszenie.nfg.pl/lead?lid=60197) i zgłoś się do NFG – na pewno pomogą!

Życzę szerokiej drogi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *