15 RZECZY, KTÓRE MUSISZ MIEĆ W BUSIE

W każdym busie powinny znajdować się niezbędne rzeczy, które zapewnią ci bezpieczeństwo i komfort jazdy po Europie na okres 3- 4 tygodni.

Bez względu na to jakim busem jeździsz, musisz mieć  podstawowe rzeczy w aucie, które pozwolą ci na poprawne funkcjonowanie na drogach Europy. W każdej chwili może coś się wydarzyć i jeśli będziesz posiadał listę podanych przeze mnie akcesoriów to żadne niespodziewane wydarzenia nie będą ci straszne.

 

15 NIEZBĘDNYCH AKCESORIÓW, KTÓRE MUSISZ MIEĆ W BUSIE

1. Uchwyt do telefonu – Uchwyt do telefonu to jeden z podstawowych akcesoriów jaki musisz posiadać w aucie. Wyobraź sobie, że jedziesz w trasę, a telefon przewala ci się po całym samochodzie.  Jak wiadomo w tej branży musimy być cały czas pod telefonem bez względu na okoliczności. Podczas jazdy jeśli ktoś zadzwoni, a ty w tym momencie musisz szukać urządzenia to uwierz mi, że sam prosisz się o wypadek drogowy.

2. Mapa papierowa – To następny bardzo ważny element, który jest niezbędny w trasie. Na pewno posiadasz nawigację ale jak wiadomo każdy sprzęt elektroniczny jest wadliwy. Zdarzało mi się kiedyś, że nagle GPS przestał działać i nie wiedziałem dokąd mam jechać. Taki incydent spotkał mnie we Francji w centrum Paryża kiedy przejeżdżałem przez wiele tuneli. Nagle nawigacja straciła zasięg i nie potrafiła mi pokazać którędy mam jechać. Na szczęście miałem ze sobą mapę i szybko wyszedłem z tarapatów.

3. Pasy transportowe – Powinieneś mieć przynajmniej 5-6 pasów transportowych. Bez tego sprzętu nie można prawidłowo wykonać usługi transportowej. Ponadto, na niektórych załadunkach nie przekażą ci towaru bez odpowiedniej ilości pasów. Im więcej ich na wyposażeniu tym lepiej. Czasami bywa tak, że przewozisz meble lub jakiś ładunek luzem i wtedy musisz użyć dużej ilości pasów żeby podczas jazdy ładunek, który wieziesz nie uległ uszkodzeniu.

4. Opaski zaciskowe – Trytytki – Opaski zaciskowe to kluczowy rekwizyt każdego kierowcy. Przydadzą się do wszystkiego i naprawdę potrafią czasami uratować życie. Kiedyś sam miałem taki przypadek kiedy tylnia lampa poluzowała się i nie mogłem jej dokręcić śrubami. Wtedy na pomoc przyszła mi trytytka. Zabezpieczyłem lampę i bezpiecznie dojechałem do mechanika. Opaski powinny znaleźć się w każdym aucie i na pewno przydadzą ci się podczas jazdy po Europie.

5. Kamizelka, trójkąt, apteczka, gaśnica, bezpieczne buty, kask, bezpieczne okulary-  Każde auto powinno być wyposażone w te akcesoria. Przed wyjazdem w trasę musimy sprawdzić czy mamy je ze sobą. Kamizelka, Bezpieczne buty, kask i bezpieczne okulary- przydadzą się na wszelkiego rodzaju załadunkach. W wielu miejscach nie ma możliwości podjęcia ładunku bez odpowiedniego wyposażenia kierowcy. Trójkąt, gaśnica i apteczka – to podstawa i każdy musi to posiadać w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego choćby nawet kontroli. Dlatego lepiej jest mieć tego typu wyposażenie w aucie aby uniknąć jakichkolwiek nieprzyjemnych sytuacji.

6. Laptop, przenośny dysk z muzyka i filmami – Pamiętam jak w pierwszą trasą wyjechałem bez laptopa, muzyki i filmów. To był jeden z najgorszych wyjazdów mojego życia. Tak naprawdę nie byłem przygotowany i nie wiedziałem co mnie czeka za granicą. Podczas jazdy we Francji lub w innych krajach Europy nie było zbyt wiele stacji, które grałyby dobrą muzykę. Tak naprawdę to przez większość czasu słuchałem wiadomości w innym języku. Jedynie we Włoszech mogłem liczyć na dobry materiał muzyczny szczególnie wieczorami. Niestety musiałem dotrwać do końca wyjazdu i już następnym razem miałem ze sobą dysk z ulubionymi utworami. Dotyczy to również filmów. Często bywało tak, że podczas weekendu wszyscy “driverzy” pili na parkingach, a ja nie koniecznie chciałem w tym uczestniczyć i dlatego żałowałem, że nie miałem dobrego filmu do oglądnięcia.

7. Wideorejestrator – To kolejna rzecz, która na pewno ci się przyda. Szczególnie kiedy przytrafi ci się kolizja lub jakieś inne nieszczęśliwe zdarzenie. Na obczyźnie jeśli nie znasz języka i nie potrafisz się dogadać, a przytrafił ci się wypadek drogowy to nagranie na tym urządzeniu będzie dowodem w sprawie. W ten sposób będziesz mógł udowodnić kto zawinił. Istnieją różne typy wideorejestratorów nawet takie, które są umieszczane  w lusterku wewnętrznym. Wybór zostawiam tobie. Muszę jednak nadmienić, że w wielu krajach Europy jest on zakazany, więc najlepiej używaj go tylko po Polsce. 

8. Żarówki, bezpieczniki, płyn do spryskiwaczy – przed wyjazdem w trasę zawsze powinieneś sprawdzić czy masz dostateczną ilość żarówek i bezpieczników. Nigdy nie wiesz kiedy przepali ci się jeden z tych elementów. Awaria jednego z nich może spowodować, że nie będziesz mógł ruszyć w dalsza drogę. Kiedyś przepalił mi się bezpiecznik od świateł dziennych,. Zdarzyło się to w weekend i nie miałem gdzie szukać pomocy. Wpadłem na pomysł żeby sprawdzić bezpieczniki i “bingo” – trafiłem. Wymieniłem bezpiecznik i wszystko wróciło do normy. Warto jest też zwrócić uwagę na ilość płynu do spryskiwaczy. Jak wiadomo zagranicą będzie o wiele droższy niż w Polsce dlatego najlepiej kupić przynajmniej 2 pojemniki w trasę.

9. Klucze nasadowe i płaskie, śrubokręty, kombinerki – wyjechałeś w trasę nagle przepala ci się żarówka w tylnej lampie. Co robisz i czego potrzebujesz? Pierwszym narzędziem, po które sięgniesz to śrubokręt – musisz przecież odkręcić klosz od lampy żeby zmienić żarówkę. Klucze nasadowe, płaskie i kombinerki przydadzą ci się do naprawy prostych usterek mechanicznych lub do wymiany akumulatora.

10. Nożyk budowlany – Zdarza się, że musisz rozładować towar ręcznie, a jest on załadowany na palecie i dodatkowo zabezpieczony kartonami i streczem. Wtedy z pomocą przychodzi nam nożyk budowlany. Wiele razy był mi potrzebny podczas rozładunku towaru, a w szczególności podczas przeprowadzek gdzie sam wcześniej zabezpieczałem towar..

11. Taśma izolacyjna i taśma pro power – srebrna – Na pewno mieliście kiedyś do czynienia z pociętą plandeką. Jak jeździsz często na Anglię to powinieneś zabrać ze sobą kilka sztuk, ponieważ tam zdarza się to bardzo często. Ja również miałem tą przyjemność i spotkało mnie to na parkingu w Belgii. Na szczęście miałem ze sobą taśmę pro power i udało mi się posklejać plandekę do kupy tak, aby spokojnie dojechać do Polski. Taśmę izolacyjną też warto mieć. Może się ona przydać kiedy musimy zabezpieczyć przewody elektryczne w aucie. W moim przypadku przetarł się przewód od tylnych lamp i musiałam go ponownie zabezpieczyć żeby światła mogły poprawnie działać.

12. Latarka, rękawice robocze – Ze swojego doświadczenia wiem, że rozładunki wieczorne lub nocne zdarzają się dość często. Kilka lat temu na pace nie miałem światła ani latarki żeby oświetlić sobie przestrzeń ładunkową.  Dzisiaj już jestem mądrzejszy i zawsze mam ze sobą latarkę i oświetloną pakę. Polecam w szczególności lampki led, które można założyć na głowę wtedy mamy wolne ręce i możemy swobodnie pracować. Przy rozpinaniu plandeki, podczas załadunku i rozładunku na pewno przydadzą ci się rękawice robocze. Pamiętaj aby kupić takie, które są gumowe od spodu, a od zewnętrznej strony z materiału. Nie kupuj tanich rękawiczek, bo długo nie wytrzymają.  

13. Ładowarki samochodowe – Sprawdź czy masz przynajmniej 2 ładowarki samochodowe do telefonu i laptopa bądź tabletu. Kiedyś zdarzyło mi się, że przepaliła mi się ładowarka i nie miałem jak naładować telefonu. Wtedy nie miałem wyjścia i musiałem ją kupić na stacji benzynowej za o wiele większe pieniądze . Poza tym jeśli wyładuje ci się telefon i nie będzie można się do ciebie dodzwonić mogą z tego wyniknąć same problemy. Wiele razy zdarzało się, że spedytor lub właściciel szukał kierowcy na portalach społecznościowych, bo nie ma z nim kontaktu. Wzywali policję i angażowali innych przewoźników żeby zobaczyli co się dzieje z kierowcą.

14. Miotełka i szufelka – jak wiadomo w każdym domu trzeba sprzątać. W twoim domu na kółkach również wypada od czasu do czasu trochę ogarnąć. Poza tym paka również musi być utrzymywana w czystości. Pamiętam jak miałem ładunek młodych drzewek. Cała przestrzeń ładunkowa była zanieczyszczona od ziemi. Gdyby nie miotełka i szufelka to nie mógłbym pojechać w dalszą drogę i załadować następnego ładunku.

15. Ciepła kurtka, koc, kurtka przeciwdeszczowa – przebywając kilka tygodni poza domem przemierzasz  tysiące kilometrów i wiele stref pogodowych. Ważne jest aby mieć ze sobą ciepłą kurtkę i płaszcz przeciwdeszczowy. Bywało tak, że gdy wyjeżdżałem w trasę to przez połowę wyjazdu cały czas padał deszcz. Koc przyda się podczas chłodniejszych dni kiedy nie chcemy używać webasto. Ja osobiście wole spać w chłodniejszym pomieszczeniu.

PODOBNE ARTYKUŁY:

CO ZABRAĆ W PIERWSZĄ TRASĘ BUSEM?

CZY WARTO OTWORZYĆ FIRMĘ TRANSPORTOWA DO 3,5 TONY?

JAK SPRAWDZIĆ WYPŁACALNOŚĆ FIRMY?

PRZEŁAMUJEMY TABU – CZY MOŻNA ZAROBIĆ JEŻDŻĄC TYLKO PO POLSCE

GOTÓWKA ZA FAKTURY W 15 MINUT

PRZEŁADOWANY POJAZD – KOGO WINA?

Tagged , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *